Kur flasim për Francën, mendjet tona në mënyrë të pashmangshme na kthejnë në qytetet më të bukura të një vendi të jashtëzakonshëm.

Është e pamundur të mos mendosh për Parisin dhe për të gjitha mrekullitë romantike dhe ndjellëse që ruan Ville Lumière, si dhe në Nice, apo Marsejë për shembull.

Megjithatë Franca, ajo që na ka magjepsur dhe na ka lënë mbresa gjithmonë, nuk tregohet vetëm përmes qyteteve të mëdha dhe ikonike, por edhe e mbi të gjitha nga fshatrat. Ato të vogla, sugjestionuese dhe piktoreske, ato që duken të dala nga një libër tregimesh.

Dhe është pikërisht në një nga këto vende që ne duam t’ju çojmë sot. Në një nga fshatrat më të bukur të Alpeve Detare. Një fshat i lashtë dhe simpatik, me një shpirt të magjepsur, me pamje nga deti Mesdhe. Mirë se vini në Èze.

Fshati përrallor në zemër të Rivierës Franceze

Udhëtimi ynë fillon në rajonin e Francës juglindore, i njohur si Provence-Alpes-Côte d’Azur. Është një nga territoret më magjepsëse, ndjellëse dhe joshëse në të gjithë botën, dhe ata që kanë qenë atje, të paktën një herë në jetën e tyre, vetëm mund ta konfirmojnë atë.

I njohur për peizazhet e tij të jashtëzakonshme mahnitëse, ky rajon është shtëpia e një shumëllojshmërie panoramash të jashtëzakonshme që alternojnë dhe ndjekin njëra-tjetrën duke krijuar skenarë idilike.

Nga Alpet jugore, në fushat e pafundme të Camargue, duke kaluar nëpër kodrat rrëshqitëse, vreshtat që humbasin në horizont dhe fushat e livandës.

Por ky është edhe rajoni i Rivierës Franceze, ku qytetet elegante dhe ekskluzive si Nice, Saint-Tropez dhe Cannes përfundojnë rrugën e tyre.

Dhe pikërisht drejt detit lëvizim sot, për të arritur në atë fshat piktoresk që ndodhet me pamje nga deti. Emri i tij është Èze, dhe është një nga fshatrat më të vegjël në Rivierën Franceze.

Por është edhe një arkë thesari që duhet zbuluar hap pas hapi, duke kaluar rrugët me kalldrëm që ngjiten butësisht lart, ku një panoramë e magjepsur hapet mbi të gjithë detin Mesdhe.

I vendosur në një kodër me pamje nga deti Mesdhe, ky fshat i vogël është konsideruar gjithmonë si perla e Alpeve Detare.

E vendosur rreth 400 metra mbi nivelin e detit, Èze mirëpret të gjithë udhëtarët që vendosin ta eksplorojnë atë me një portë mbresëlënëse të fortifikuar mesjetare.

Kjo është hyrja e fshatit, prej këtu një sërë rrugësh dhe rrugicash të ngushta që presin ndërtesa me lartësi dhe ngjyra të ndryshme që tregojnë historinë e fshatit.

I pushtuar që në lashtësi, ky fshat që sot numëron rreth 2000 shpirtra, ka qenë një udhëkryq popujsh, takimesh dhe përplasjesh. Dëshmitë më të lashta në lidhje me pushtimin e saj i referohen shekullit I para Krishtit.

Sot, ajo histori e pabesueshme që pa lindjen e qytetit të fortifikuar jeton dhe ringjall në traditat vendase dhe në dëshmitë ende të dukshme në rrugët e fshatit që mund të zbulohen përmes një shëtitjeje mrekullish.

Rrugicat dredha-dredha që ngjiten lart e poshtë, tani janë shtëpia e punishteve të shumta artistësh dhe zejtarësh, të cilëve u është besuar detyra e ruajtjes dhe rrëfimit të trashëgimisë së pabesueshme të zonës.

Duke u ngjitur në majë të fshatit mund të arrish në kopshtin ekzotik sugjestionues dhe dehës që gjarpëron nëpër rrënojat e kështjellës dhe i cili falë pozicionit të tij të lejon të vëzhgosh se cila është panorama më e jashtëzakonshme e të gjithë Bregut të D’ Azur.

Duke zbritur, megjithatë, është e mundur të arrish në fshatin Èze-sur-Mer, i cili pret plazhe të lagura nga ujëra kristalorë dhe transparentë.

Për të kaluar territorin, nga lart poshtë ose anasjelltas, këshilla është të ecësh në chemin de Nietzsche, një shteg jashtëzakonisht magjepsës i mbushur me pamje magjepsëse, që e ka marrë emrin nga shkrimtari që e la veten të frymëzohej nga bukuria e madhe pikërisht këtu të panoramës për të shkruar pjesën e tretë të një prej kryeveprave të tij më të mëdha: Kështu foli Zarathustra.