“Scooby-Scooby-Dooo”, duke dëgjuar këto fjalë, është e vështirë të mos kujtohet qeni i pangopur të filmit vizatimor me të njëjtin emër dhe pronarin e tij të ngathët Shaggy Rogers.

Me rastin e 20-vjetorit të filmit “Scooby-Doo”, furgoni ikonë Mystery Machine është bërë i vërtetë dhe është vënë në dispozicion në Airbnb për një qëndrim përgjatë bregdetit të Kalifornisë Jugore.

Furgoni ikonë që Shaggy Rogers dhe Scooby-Doo përdorin në filmin vizatimor është rindërtuar falë bashkëpunimit të Airbnb dhe Warner Bros.

Synimi i projektit është të vërë në dispozicion automjetin origjinal, i cili është përfshirë në kategorinë “Camper” që sapo ka dalë treg dhe që tashmë ka 12500 automjete në të gjithë botën.

Furgoni u krijua për të festuar 20 vjet nga filmi i parë aksion live në serinë “Scooby-Doo”, në të cilin Scooby dhe Shaggy zgjidhin misterin e ishullit Spooky dhe do të jetë në dispozicion në bregdetin jugor të Kalifornisë.

Mahew Lillard, i cili luan Shaggy në filmin Scooby-Doo, ndihmoi në frymëzimin e dizajnit të furgonit të bandës Mystery Inc. që do të mirëpresë mysafirët e Airbnb për t’i lejuar ata të kenë një përvojë të stilit Scooby-Doo, por pa përbindësha.

Me llamba fosforeshente, CD me lulëkuqe dhe gjerdan me guaskë Havai, të ftuarit mund të zhyten në jetën e rrugës sikur të ishin në vendin e Scooby dhe Shaggy.

Ngjyra të ndezura, lule të lyera, një shtrat i rehatshëm, një televizor i vogël, një orë me zile dhe disa aksesorë të tjerë karakterizojnë brendësinë e furgonit bazuar në filmin Scooby Doo.

Automjeti mund të rezervohet vetëm për datat 24, 25 dhe 26 qershor me një kosto prej vetëm 18 euro për natë si një promovim për krijimin e kategorisë “kamper” në Airbnb.