Skanimet MRI dhe rrezet X përdoren nga mjekët në mbarë botën për të diagnostikuar të gjitha llojet e sëmundjeve dhe sëmundjeve. Por a keni menduar ndonjëherë se cilat metoda janë përdorur në shekujt e kaluar për një diagnozë të shpejtë? Në të kaluarën, njerëzit i identifikonin simptomat herët duke përdorur fytyrën si burimin kryesor për zbulimin e sëmundjeve.

Në të vërtetë, disa tipare të fytyrës mund të zbulojnë të dhëna të rëndësishme për të kuptuar gjendjen shëndetësore të një personi. “Ju mund të tregoni shumë për stilin e jetës së një personi nga fytyra e tyre, duke përfshirë dietën dhe sasinë e tymit ose pijeve,” tha dermatologu Tabi Leslie. Pra, këtu janë informacionet shëndetësore që mund të marrim thjesht duke parë fytyrën e një personi.

Rrudhat

Rrudhat në fytyrë mund të përfaqësojnë gjendje të ndryshme, veçanërisht ato horizontale. Këto quhen edhe “vija stresi”, që do të thotë se – sipas të gjitha gjasave – ata që kanë një tipar të tillë në fytyrë po kalojnë një periudhë tensioni të madh.

Këto rrudha janë gjithashtu një shenjë e kequshqyerjes, pasi janë të lidhura drejtpërdrejt me shëndetin e stomakut. Nëse konsumoni më shumë sheqer dhe yndyrë në dietën tuaj, ato kanë më shumë gjasa të shfaqen.

“Ju mund të dalloni se çfarë e shkaktoi një rrudhë vetëm duke e parë atë,” tha Chris Griffiths, profesor i dermatologjisë dhe ekspert i plakjes për The Sun.

Lëkura

Shumë njerëz me ngjyrë të zbehtë këshillohen t’i nënshtrohen një kontrolli për anemi. Megjithatë, ky problem mund të kërkojë pak më shumë vëmendje. Nëse zbehja është e lokalizuar, pra është më e dukshme në një pjesë të caktuar të trupit si p.sh. fytyra ose gjymtyrë, këshillohet që menjëherë të konsultoheni me mjekun.

Mund të jetë për shkak të rrjedhjes së reduktuar të gjakut, niveleve të ulëta të oksigjenit në trup ose një numri të reduktuar të qelizave të kuqe të gjakut. Zbehja mund të shkaktohet edhe nga faktorë mjedisorë si mungesa e ekspozimit në diell, ose presioni shumë i ulët i gjakut.

“Edhe ndryshimet e vogla mund të tregojnë se diçka nuk është në rregull. Zbehja mund të jetë shenjë e anemisë. Një ton i verdhë mund të tregojë sëmundje të mëlçisë. Një nuancë kaltërosh në buzë ose thonj mund të tregojë sëmundje të zemrës ose mushkërive, “tha Dr. Mallika Marshall, nga Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts.

Në mars të vitit 2012, studiuesit nga Universiteti i St Andrews publikuan kërkime që tregojnë se ngrënia e vetëm tre racioneve me fruta dhe perime në ditë mund t’i japë lëkurës një ngjyrë natyrale, si të nxirë brenda disa javësh.

Dr. Ross Whitehead, një studiues në universitet, i cili kreu studimin, shpjegoi: “Frutat dhe perimet përmbajnë pigmente të quajtura karotenoide, të cilat, për shembull, u japin karrotave ngjyrën e tyre portokalli dhe domateve ngjyrën e tyre të kuqe. Kur i hamë, këto pigmente depozitohen në lëkurë, duke i dhënë asaj një pamje shkëlqyese”.

Whitehead shtoi gjithashtu se një person me mbipeshë mund të ketë nevojë të konsumojë më shumë fruta dhe perime për të arritur një lëkurë më rrezatuese: “Pigmentet karotenoidale janë të tretshme në yndyrë, që do të thotë se ato absorbohen nga yndyra në trup. Sa më shumë yndyrë të jetë e pranishme nën lëkurë, aq më shumë mund të errësohet dukshmëria e këtyre pigmenteve”.

Qimet

Gratë shpesh shpenzojnë shumë kohë dhe para për të hequr qimet e padëshiruara nga fytyra e tyre. Nëse ato janë të pranishme në sasi të tepërt, mund të ketë një problem shëndetësor. Qimet e tepërta të fytyrës dhe pjesëve të tjera të trupit mund të shkaktohen nga një gjendje e quajtur hirsutizëm, një çrregullim i lidhur me praninë e tepërt të hormoneve mashkullore tek gratë. Ky problem u konstatua kryesisht tek gratë me prejardhje mesdhetare, aziatike dhe lindore e mesme.

Qimet e padëshiruara, veçanërisht përgjatë nofullës, mjekrës dhe buzës së sipërme, mund të jenë një simptomë e sindromës së vezores policistike, një çekuilibër hormonal në të cilin nivelet e hormoneve mashkullore janë shumë të larta. Megjithatë, mos supozoni menjëherë se diçka nuk është në rregull – qimet e tepërta në fytyrë mund të jenë thjesht një tipar i trashëguar.

Hidratimi

Lëkura e thatë është një problem i zakonshëm: mund të jetë një problem sezonal ose mund të shkaktohet nga hidratimi i pamjaftueshëm. Megjithatë, mund të jetë gjithashtu rezultat i ushqyerjes së dobët ose kushteve të caktuara mjekësore.

“Lëkura e thatë është një shenjë e zakonshme paralajmëruese e dehidrimit. Mund të tregojë gjithashtu një problem më serioz që ndikon në funksionin e gjëndrave të djersës, si hipotiroidizmi (i karakterizuar nga nivele të pamjaftueshme të hormoneve tiroide) ose diabeti”, tha Dr. Roshini Raj, nga NYU School of Medicine.

“Simptoma të tjera të hipotiroidizmit përfshijnë ndjeshmërinë ndaj të ftohtit, shtimin në peshë dhe lodhjen e tepërt. Simptomat e diabetit përfshijnë etje të tepruar, urinim të shpeshtë dhe shikim të paqartë. Simptoma mund të pasqyrojë gjithashtu ekzemën, psoriazën, dermatitin ose një reaksion alergjik ndaj ilaçeve”, shtoi ai.

Nishane

Shumica e nishaneve zakonisht nuk janë shkak për shqetësim, por kur vëreni shfaqjen e një nishani nga hiçi, është mirë ta shikoni më nga afër. “Për të qenë të sigurt, çdo nishan i ri në lëkurë duhet të kontrollohet nga dermatologu juaj”, këshilloi Dr. Raj.

Çdo nishan asimetrik, me qime që dalin jashtë, me ngjyrë të ndryshme ose me diametër më të madh se 6 milimetra, duhet të ekzaminohet nga mjeku. “Ato mund të jenë kancere të lëkurës dhe në disa raste, madje mund të jenë një shenjë e një sëmundjeje ose sindroma gjenetike”, vuri në dukje Dr. Raj.