Herë pas here zbulohet një prapaskenë e merkatos. Ndonjëherë duhen vetëm disa minuta që mediat të përhapin sekretet e klubeve, drejtorëve sportivë dhe menaxherëve, ndonjëherë ditë, javë apo muaj. Por herët a vonë, sekretet e fshehura dalin.

Ashtu si në rastin e sekretit të zbuluar të së shkuarës së Real Madridit me… David Silva. Sipas The Sun, në vitin 2010, Merengues kishin në dorë talentin e momentit, por ata e refuzuan atë për një arsye të pabesueshme.

E KRYER

Oferta ishte gati, gazeta britanike flet për 30 milionë sterlina dhe, me sa duket, Valencia do ta kishte pranuar. Marrëveshja pothuajse me siguri do të kishte përfunduar me sukses, pasi Manchester City e mori lojtarin për një shumë jashtëzakonisht të ngjashme disa javë më vonë.

Sipas The Athletic, Florentino Perez duket thënë një delegati që të merrte “çantën e djalit dhe ta çonte në dhomat e zhveshjes: vitin e ardhshëm ai do të luajë me ne” pas një ndeshjeje kundër Valencia-s. Dukej praktikisht e kryer, aq sa futbollisti kishte bërë edhe një foto të këndshme me nipin e presidentit.

DHE PASTAJ…

Në fund, megjithatë, asgjë nuk u bë sepse…djaloshi nuk plotësonte kriteret e “dinjitetit” të kërkuar për një lojtar të Real Madrid-it. Thënë kështu, kush e di se si mund të duket.

Mesa duket, madrilenëve nuk u ka pëlqyer stili i jetesës së festave të 24-vjeçarit në atë kohë. Por… a jnë penduar tani që djali është burrë?

Ka shumë mundësi: Silva është rritur, është bërë lider i Manchester City-t dhe lojtari me më shumë ndeshje të luajtura në Premier League në historinë e klubit anglez.

Dhe ai u largua si një mbret, i kompletuar me një statujë jashtë Etihad-it, pas mbi 400 ndeshjeve dhe një serie të pafund trofeshtë fituar.

Tashmë, Real Madrid e gjen sërish në ato anë, duke qenë se prej dy sezonesh ka qenë ylli i Real Sociedad, i cili jo më kot është rikthyer të  bëjë shumë mirë në La Liga që prej ardhjes së tij. E kush e di nëse sa herë e gjejnë para vetes pyesin veten… “pse nuk e morëm?”.