Muaji i ardhshëm do të jetë vendimtar për Rafael Leaon dhe Milanin pasi dy palët thuhet se përgatiten të hapin një raund të ri bisedimesh për rinovimin e kontratës në ditët në vijim.

Drejtori i kuqezinjve, Paolo Maldini, ishte i qartë kur foli për mediat para humbjes së Ligës së Kampionëve ndaj Chelsea dje, duke thënë se klubi dëshironte ta lidhë sulmuesin portugez me një kontratë të re përpara Kupës së Botës së ardhshme.

Ndeshja e fundit e Milanit para turneut është kundër Fiorentinës më 13 nëntor dhe shpresa është që deri atëherë të arrihet një kontratë e re. Siç theksohet nga La Gazzetta dello Sport, Milani do të hapë një raund të ri bisedimesh me shoqëruesit e Leaos në ditët në vijim, të etur për të nisur një seri të gjatë negociatash.

Të dy palët do të duhet të hekurosin shumë detaje, nga paga dhe klauzola e lirimit deri te beteja ligjore e 23-vjeçarit me Sportingun. Kontrata aktuale e Leaos skadon në vitin 2024 dhe Chelsea ka kohë që synon 23-vjeçarin, kështu që ata po ndjekin situatën nga afër.

Paolo Maldini, drejtori i zonës teknike të kuqezinjve, shprehu mendimin e tij për rinovimin e Leaos: “Ne do të donim ta bënim përpara Kupës së Botës, me të vërtetë donim ta bënim një vit më parë dhe gjashtë muaj më parë. Por duhet të ketë kushtet për ta bërë. Ideja është ta bëjmë para pushimit të Kupës së Botës, do të shohim se çfarë do të ndodhë.”