Milan në sezonet e fundit është paksa si ato lojëra të tavolinës që tregojnë “nga zero në 99 vjet” në kuti. Përtej metaforës, vitet e fundit mjedisi i kuqezinjve është treguar gjithmonë si i përsosur për rritjen e talenteve të rinj, një e vërtetë e shenjtë që ka ndodhur rregullisht me Theo, Leao, Tonali, Kalulu dhe lojtare të ndryshëm…

Në të njëjtën kohë, megjithatë, Milanello zbuloi edhe fuqitë e tij si një burim i rinisë së përjetshme: lojtarë që dukej se e kishin vendosur veten në fund të karrierës së tyre ose kane rilindur te kuqezinjtë. Ibra mbi të gjitha, por edhe Kjaer dhe Florenzi dhe, së fundi, Olivier Giroud.

Siç raportoi Gazzetta dello Sport mëngjesin e sotëm, Olivier Giroud po e bën veten protagonist të një prej fillimeve të tij më të mira të sezonit, kur do të mbushë 36 vjeç më 30 shtator. Në 9 ndeshjet e luajtura këtë sezon me Milanin, mes Serisë A dhe Champions, ai ka shënuar 5 gola, duke barazuar ecurine më të mirë te tij personale të shënuar te Arsenal në 2013 dhe 2014, kur ishte rreth 28 vjeç.

Golat që, si gjithmonë, kur bëhet fjalë për Giroud, duhen peshuar: derbi, Champions dhe Napoli, si dhe goli ndaj Bolonjës dhe gjuajtja e penalltisë ndaj Sampdorias janë të shumtë. Prandaj, nuk bëhet fjalë vetëm për golat, por edhe për qëndrimin dhe lojën me shokët e skuadrës.

Me Rafa Leaon, për shembull, duket se ka krijuar një alkimi dhe harmoni të përsosur që është sinteza e projektit të Milanit: i riu dhe eksperti që kombinohen së bashku. Eshtë e pashmangshme që me një paraqitje të tillë, në këtë moshë, Olivier po rishkruan disa rekorde, sidomos për sa i përket kombëtares franceze.

Me golin ndaj Austrise, i treti radhazi me fanellën e gjelave, ai u bë golashënuesi më i vjetër në historinë e Francës. Objektivi tjetër është të bëhet ai që ka shënuar më shumë: kuqiu eshte në 49 gola, Thierry Henry në 51, a do të thyejë rekordin në Katar? Fusha dhe koha do ta tregojë.

E sigurt është se edhe te kuqezinjtë, Olivier po jep statistika të mira: vetëm në muajin shtator shënoi 4 gola nga 5 ndeshje të luajtura në kampionat, një vepër që në Milano ia kishte dalë vetëm përbindëshave të shenjtë si Weah, Sheva dhe Pippo Inzaghi. Një muaj i jashtëzakonshëm që është vetëm fillimi i sezonit të tij dhe plotësimi i moshës së tij të tridhjetë e gjashtë. Por Olit duket se nuk i intereson!