Sezoni futbollistik nuk nisi shumë mirë nga pikëpamja e rendit publik. Pas përplasjeve gjatë ndeshjes mes Twentes dhe Fiorentinës në Ligën e Konferencës, skenari u përsërit edhe në Suedi. Derbi i Stokholmit, i vlefshëm për javen e 20-të të ligës së lartë, është kthyer në një guerile të vërtetë në tribuna.

Skenat edhe një herë bënë xhiron e botës dhe është një mrekulli që gjithçka përfundoi vetëm me disa të plagosur. Ndërsa AIK dhe Hammarby, një klub i të cilit Ibrahimovic është bashkëpronar luftuan në fushë në një ndeshje plot gola dhe emocione, një ferr i vërtetë po shpërthehej mes tifozëve.

Pas rezultatit 2-2, dy tifozët u futën në një rrugë përplasjeje, me stjuardët dhe policinë që fillimisht nuk mundën të gjenin kundërmasa. Për momentin po përpiqemi të rindërtojmë atë që ndodhi, të kuptojmë se çfarë shkoi keq. Ultrasit në fakt u gjendën shumë afër dhe i dhanë vendin përplasjeve të dhunshme.

Tifozët e maskuar dhe me kapuç u përballën në zonën poshtë tribunës. Disa janë përpjekur të përdorin edhe ndenjëset për fëmijë, ndërsa të tjerë kanë përdorur tymues dhe mjete piroteknike, të lëshuara në mënyrë të rrezikshme në lartësinë e kokës.

Filloi edhe zjarri, me ultrasit të cilët nuk u ndalën dhe vazhduan të rrihnin egërsisht me njëri-tjetrin edhe në tym që e komplikoi edhe më shumë ndërhyrjen e policisë. Vetëm pas disa minutash agjentët kanë mundur ta rikthejnë situatën në normalitet, me disa ndalesa.

Mesa duket, në fakt tashmë janë identifikuar disa protagonistë, edhe nëse kamerat e brendshme të uzinës po përdoren për kapjen e autorëve. Asnjëra skuadër pas përfundimit të ndeshjes nuk u autorizua të “përshëndesë” tifozët e tyre natyrisht.

Një nga protagonistët në fushë, ish-Manchester City John Guidetti në mikrofonat e Discovery, tha se ishte i tronditur nga ajo që ndodhi në tribuna: “Ka shumë familje me fëmijë këtu, përfshirë fëmijët e mi, dhe kjo nuk është diçka që unë dua. Është e gjitha shumë e trishtueshme, ky është një mjedis i mrekullueshëm dhe fansat tanë janë gjithmonë fantastikë. Fatkeqësisht, sot ndodhi dhe shpresojmë që të mos ndodhë më.”