Harry dhe Meghan kanë njoftuar çuditërisht rikthimin e tyre në Angli. Ka një grindje të vërtetë me familjen mbretërore, dhe megjithatë ata kanë vendosur të vizitojnë Anglinë, përveç Gjermanisë, duke zhgënjyer mbretëreshën.

Për momentin, sipas disa thashethemeve, në axhendën e tyre nuk do të kishte asnjë takim me Elizabeth II, Princin Charles apo Princin William. Për më tepër, ata nuk do të kishin ndërmend të kërkonin një takim.

Vizita në Britaninë e Madhe do të bëhet në shtator. Udhëtimi i tyre është i përkushtuar për të mbështetur disa organizata bamirëse afër zemrës së tyre, zbuloi zëdhënësi i Dukeshës dhe Dukës së Sussex.

Çifti vendosi të shkonte në Mançester, me rastin e një ngjarjeje të rëndësishme, Samitin e Botës One Young, i planifikuar për në 5 shtator dhe i cili do të mbledhë liderë të rinj nga më shumë se 190 vende.

Meghan Markle është një nga këshilltaret e Organizatës, dhe ajo është së bashku me Justin Trudeau, Jamie Oliver dhe shumë të tjerë.

Në udhëtimin e tyre ata do të udhëtojnë në Gjermani për ngjarjen One Year To Go 2023 të Invictus Games, përpara se të kthehen sërish në Mbretërinë e Bashkuar për WellChild Awards më 8 shtator.

Që nga jubileu Platinit i Mbretëreshës Elizabeth, Harry dhe Meghan janë sërish gati për të shkuar në “shtëpi”. Por jo siç pritej.

“Princi Harry dhe Meghan janë të kënaqur të vizitojnë disa organizata bamirësie për të cilat ata kujdesen në shtator”, tha zëdhënësi i çiftit.

Duket se Mbretëresha Elizabeth ka folur me Sussex-ët – raportohet në Page Six – por festimet e Jubileut të Platinit kanë qenë mjaft të vështira për Harry-n dhe Meghan-in, siç zbulohet nga një ekspert mbretëror.

Sipas Mirror, Harry dhe Meghan Markle kanë marrë një vendim të rëndësishëm: atë të mos takohen me Mbretëreshën Elizabeth gjatë vizitës së tyre të papritur në Mbretërinë e Bashkuar. Udhëtimi i Dukës dhe Dukeshës ka për qëllim mbështetjen e bamirësisë.

Për momentin dihen shumë pak detaje dhe nuk dihet nëse do të bashkohen edhe Archie dhe Lilibet. Kjo e fundit e ka festuar ditëlindjen e saj të parë pikërisht “në shtëpi”, dhe sigurisht ka takuar stërgjyshen e saj, Mbretëreshën Elizabeth, “nofkën” e së cilës mban.

Kthimi në Mbretërinë e Bashkuar fillimisht u pa si një “shenjë” për të zbutur tensionin mes familjes mbretërore dhe Sussexëve, gjithashtu në pritje të publikimit të kujtimeve që shqetëson Pallatin.

Megjithatë, një burim i afërt me Pallatin Buckingham i tha Daily Beast se ata morën njoftimin vetëm këtë mëngjes. Krahas deklaratës së zëdhënëses nuk është shtuar asnjë angazhim.

Megjithatë, mendohet se mund të mos ketë një audiencë me Charles apo William, as me Mbretëreshën Elizabeth dhe ky do të ishte një zhgënjim i hidhur. Mbretëresha e ka konsideruar gjithmonë Harry-n si nipin e saj të preferuar, pavarësisht gjithçkaje.

Nëse vërtet do të duhej të vazhdonin të mbështesnin vendimin e tyre, gjithçka do të ishte edhe më e pavolitshme për Kurorën: një vrazhdësi e mëtejshme që do të rrezikonte të largonte përgjithmonë çiftin nga Familja Mbretërore.