Sapo eshte hedhur shorti i grupeve te Champions League dhe sigurisht qe ka pasur nje grup ferri qe eshte ai i Interit qe do te kete perballe Barcelona dhe Bayern Munich, ndersa bien ne sy edhe kryqezimet Milan-Chelsea dhe Juventus-PSG.

18.15 – Kush do të jenë protagonistët e shortit? Radha e ka Hamit Altintop, ambasadori i finales së Stambollit 2023. Ish-mesfushori sjell trofeun e lakmuar, kupën me veshë të mëdhenj. Së bashku me të për të nxjerrë do të jetë Yaya Touré.

18.10 – Fjalimi i Sacchi – Një Arrigo Sacchi dukshëm i emocionuar për marrjen e çmimit të Presidentit të UEFA-s 2022: “Një emocion i madh, nuk e kam menduar. Duhet të falënderoj ata që më dhanë këtë dhuratë të bukur. Kam punuar shumë, por nuk e kam menduar kurrë të marrë këtë njohje”.

A ka ndonjë trajner ku e njihni veten? “Po thuajse te gjitha skuadrat e huaja po afrohen. Ne Itali po i afrohemi te luajme nje futboll protagonist, qejf, qe te jep emocione. Nese ky sport nuk jep emocione do te humbet apelin. shpejtesi aq supersonike sa per nje vit humbet ndjenjat. dhe kjo është e vërtetë edhe në futboll”.

18.07 – Çmimi special për Arrigo Sacchi-n – ka hyrë në skenë presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin. Fjalë të sinqerta për të për Arrigo Sacchi, i cili fitoi çmimin e Presidentit të UEFA-s 2022.

“Arrigo Sacchi ishte një trajner vizionar. Skuadrat e tij sulmonin brenda dhe jashtë, ai kurrë nuk kishte frikë, prandaj Milani në atë kohë ishte i pamposhtur. Për mua ishte ishte një surprizë që një ekip mund të sulmonte gjithmonë, veçanërisht një ekip italian!”. u shpall numri një i konfederatës evropiane të futbollit.

18.00 – Ceremonia ka filluar! – Si zakonisht, Pedro Pinto bën nderet e shtëpisë. Në krah të tij Reshmin Chowdhury.

Këtë vit, faza e grupeve do të zhvillohet në tetë javë për shkak të Kupës së Botës FIFA 2022. Dy të parat e secilit grup kualifikohen në raundin e 16-të. Vendet e treta në secilin grup do të kalojnë në play-off për fazën eliminatore të UEFA Europa League, ku do të përballen me nënkampionët në grupet e UEFA Europa League për një vend në raundin e 16-të. Në rast të përfundimit me pikë të barabarta, këto janë kriteret që duhet të merren parasysh për të përcaktuar klasifikimin.

– Pikët në ndeshjet kokë më kokë ndërmjet ekipeve të barabarta – Diferenca e golave ​​në ndeshjet kokë më kokë midis skuadrave të barabarta ; – Golat e shënuar në ndeshjet kokë më kokë ndërmjet skuadrave të barabarta ;- Nëse më shumë se dy ekipe ishin të barabarta dhe pas aplikimit të të gjitha kritereve ballë për ballë sipër, një nëngrup skuadrash ishte ende i barabartë, të gjitha kriteret kokë më kokë më lart do të ri-aplikoheshin vetëm për këtë nëngrup skuadrash.

– Diferenca e golave ​​në të gjitha ndeshjet e grupit ; – Golat e shënuar në të gjitha ndeshjet e grupit; – Golat si mysafirë të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupit
– Fiton në të gjitha ndeshjet e grupit; – Fitoret si mysafir në të gjitha ndeshjet e grupit; – Rezultatet disiplinore (karton i kuq i drejtpërdrejtë = 3 pikë; karton i verdhë i dyfishtë = 3 pikë; karton i verdhë i vetëm = 1 pikë) ; – Koeficienti i klubit UEFA

Me Botërorin që do të luhet në nëntor, datat janë ndryshuar: ai fillon dy javë më herët se në edicionet e tjera, me fazën e grupeve që përfundon në fillim të nëntorit në vend të mesit të dhjetorit. Këtu është detaji:

Dita e parë: 6/7 shtator 2022; Dita e dytë e ndeshjes: 13/14 shtator 2022; Dita e tretë: 4/5 tetor 2022; Dita e katërt e ndeshjes: 11/12 tetor 2022; Dita e pestë e ndeshjes: 25/26 tetor 2022; Dita e gjashtë: 1/2 nëntor 2022