Ajo është një modele dhe gjithashtu… një muratore! Një adoleshente akuzohet vazhdimisht se gënjen kur u thotë njerëzve se ka gjetur punën e saj të ëndrrave – në ndërtim. 18-vjeçarja Francesca Hawley, punon për babanë dhe shefin e saj, Richard Andrew, 52 vjeç.

Andrew ka mbështetur gjithmonë ambiciet e karrierës së vajzës së tij – edhe pse njerëzit e tjerë ngrenë vetullat e tyre kur u thotë se çfarë bën ajo për jetesën. “Kur njerëzit më pyesin se çfarë bëj dhe unë u them se jam murator, ata heshtin. Njerëzit nuk më besojnë dhe më shikojnë sikur po gënjej”, tha ai.

Hawley ka dashur gjithmonë të ndiqte gjurmët e babait të saj, kështu që të bëheshe një muratore në një kurs kolegji ishte një gjë e padobishme. “Gjithmonë kam dashur të jem si ai dhe kam shkuar me të për të punuar sa më shpesh të mundesha kur isha i vogël”, tha Hawley, nga Sheffield, South Yorkshire, në MB.

“Shumica e njerëzve në moshën time nuk duan të kalojnë shumë kohë me babanë e tyre, por mua më pëlqen të punoj me timin çdo ditë,” shtoi ajo. “Ai më ka mësuar një zanat dhe më ka ndihmuar të gjej punën time të ëndrrave.”

Por në fundjavë, ajo ndërron kapelën dhe çizmet e saj të forta me bluza dhe taka. “Nga ora 8 e mëngjesit deri në 6 pasdite, dukem e rrëmujshme – dhe më pas në fundjavë dukem si një vajzë e veshur me fustan dhe taka me grim. Edhe unë ende i rregulloj thonjtë. Unë do t’i bëj të manikyr dhe do të vesh doreza për t’i mbrojtur.”

Hawley gjithashtu tregoi se njerëzit supozojnë se burrat në vend po e godasin pasi ajo është e vetmja grua, por “nuk është aspak kështu. “Babai im filloi biznesin e tij kur unë isha gjashtë vjeçe dhe të gjithë ata që punojnë për të ende e bëjnë këtë, kështu që të gjithë më kanë parë të rritem,” tha ajo.

Ajo gjithashtu pranoi se ishte ngacmuar sepse kishte miq meshkuj kur ishte më e re. “Unë u ngacmova kur isha më i ri dhe u shkollova në shtëpi që në moshën 13-vjeçare, kështu që në ditët e pushimit shkoja dhe ndihmoja babanë tim në kantieret e ndërtimit.”

Ndërsa ishte në vend, ajo u njoh me burrat që punonin për babain e saj. “Jam rritur me burrat që punojnë për babin tim, ata janë bërë si vëllezër për mua,” tha ajo. “Ata gjithmonë më kontrollojnë dhe sigurohen që jam mirë, madje ndonjëherë vijnë edhe netët me mua. “Unë thjesht preferoj të jem rreth djemve. Ata kanë shumë më pak sherr dhe thjesht vazhdojnë me të,” shtoi ajo.

Hawley u rrit duke idhulluar babanë e saj dhe gjithmonë e dinte se donte të bëhej si ai kur të rritej. “Babai im ka qenë gjithmonë një ndërtues dhe kur unë isha më e re, ne jetonim në një fermë, kështu që kur ai do të ndërtonte në tokën tonë, unë gjithmonë do ta ndihmoja atë,” tha ajo.

“Kjo është kur gjeta dashurinë time për ndërtimin.” Është si të punoj me mikun tim më të mirë, edhe pse ai është babai im. Ne të dy kemi të njëjtin humor dhe është gjithmonë argëtuese. Më pëlqen të kaloj kohë me të dhe gjithmonë e kam ditur se kam dashur të punoj me të.”, u shpreh Francesca.