Pasi të përfundojë në vitin 2023, Ciel Tower do të jetë hoteli më i lartë në botë me më shumë se 1000 dhoma dhe suita të shtrira në 82 kate dhe 365 metra lartësi.

Hoteli më i lartë në botë do të përfundojë në vitin 2023. Kulla 365 metra e lartë do të ndryshojë horizontin e Dubait dhe do t’ju lejojë të shijoni pamje panoramike 360 ​​° të zonës.

Aktualisht në ndërtim e sipër, Ciel Tower do të ngrihet në hyrje të Dubai Marina dhe do të karakterizohet nga një vertikalitet i pastër i kullës në metal dhe xhami. Në perëndim të diellit, format e ndërtesës reflektohen butësisht në diell.

Me një lartësi prej 365 metrash, Ciel Tower është kulla më e lartë e hoteleve në botë. Ai do të ketë dhoma hoteli ashtu edhe apartamente luksoze.

Në kurorën e ndërtesës, në krye, do të ndërtohet një pishinë pafundësie, një bar pishinë në çati, një restorant dhe një kuvertë vëzhgimi.

Shërbimet e ndryshme shpërndahen vertikalisht në të gjithë kullën, secili i shoqëruar nga një tarracë panoramike me pamje nga Gjiri Persik.

E projektuar nga arkitekti NORR nga Londra, fitues i shumë çmimeve, Ciel Tower është një zhvillim mahnitës që, kur të përfundojë, do të vendosë një standard të ri global si hoteli më i lartë në botë.

Ndërtesa përmban një dizajn të mrekullueshëm me ambiente të brendshme bashkëkohore dhe një kuvertë vëzhgimi prej xhami, e cila do të ofrojë pamje 360 ​​gradë të Marinës së Dubait, Palm Jumeirah dhe Gjirit Arabik.

Rrokaqielli do të ngrihet në një truall në formë trekëndëshi me përmasa vetëm 2500 metra katrorë, një zonë e vogël për një ndërtesë të kësaj lartësie. Pasi të përfundojë në vitin 2023, kulla Ciel do të ketë më shumë se 1000 dhoma dhe suita të shpërndara në 82 kate.

Projekti ka marrë çmime të tilla si Arkitektura më e mirë ndërkombëtare e hoteleve, Arkitektura më e mirë e hoteleve në Arabi dhe Arkitektura më e mirë në Arabi, në International Property Awards 2019.