Është shumë herët për të menduar për merkaton, por në shtëpinë e kuqezinjve tifozët presin përforcime të rëndësishme në disa role. Njëri është sigurisht ai i krahut të djathtë sulmues, nuk ka dyshim.

Pritej që Milani të ndërhynte tashmë në merkaton e fundit të verës në merkato, por nuk ishte kështu. Paolo Maldini dhe Frederic Massara kanë vendosur t’i besojnë ende Alexis Saelemaekers dhe Junior Messias.

Zgjedhja ishte edhe për shkak të buxhetit të ngushtë, nuk kishte burime të mjaftueshme për të vendosur një goditje të rëndësishme. Disa tifozë të Milanit e ëndërruan Hakim Ziyech në huazim nga Chelsea deri në fund, por 29-vjeçari maroken mbeti në Londër. Ishte më afër rikthimit në Ajax sesa një lëvizje në Itali.

Marco Asensio, të cilin Real Madridi shpresonte ta shiste me një çmim mjaft të lartë gjatë verës dhe që rrezikon ta humbasë në një transferim të lirë, është gjithashtu një nga lojtarët ofensivë që shpesh afrohen te orbita Milan. Spanjolli ka një kontratë që skadon në qershor të 2023 dhe duket se nuk ka mundësi rinovimi.

Përveç kthesave të bujshme, do të ketë një lamtumirë në janar ose verën e ardhshme. Jorge Mendes tashmë po flet me disa kompani, ai dëshiron të gjejë një ekip të mirë për klientin e tij. Asensio tani merr një pagë prej rreth 5 milionë euro neto në sezon dhe synimi është të marrë një shifër më të lartë.

Përveç kësaj, komisionet për të njëjtin agjent duhet të merren parasysh në rast të një transferimi falas. Nga Spanja vazhdojnë ta japin Milanin si klub të interesuar, por ndjesia është se favorizohet Premier.

Maldini dhe Massara nuk janë të gatshëm të ofrojnë super paga dhe komisione të konsiderueshme. Transferimi te kuqezinjtë duket i pamundur. Sot La Gazzetta dello Sport sqaron se në listën e Juventusit është edhe Asensio. Te bardhezinjte nuk do te kishin problem rrogen e tij. “I pelqen Maldinit pafund si lojtar, por rroga dhe komisionet jane problemi kryesor…”.