Një festues i tmerruar bolivian zbuloi për burimet e medias lokale të hënën (8 gusht) në mëngjes se u zgjua i varrosur brenda një arkivoli pasi humbi ndjenjat i dehur në një festë javën e kaluar dhe shpejt zbuloi se njerëzit atje e kishin ofruar si një sakrificë njerëzore.

Për fat të mirë për 30-vjeçarin Victor Hugo Mica Alvarez, ai arriti të çlirohej përfundimisht nga arkivoli në Achacachi, Bolivi, i cili është rreth 50 milje larg nga vendi ku kishte humbur ndjenjat i dehur.

“Më kishin varrosur të gjallë, nuk e di mirë vendin. Sot në mëngjes u zgjova dhe kuptova që nuk mund të lëvizja më, isha i mbyllur, isha brenda një arkivoli”, tha i riu.

“Duhet të thyeja xhamin dhe pashë që rëra zbriti; Unë e kam thyer arkivolin që të pakësoja rërën dhe aty kam mundur të dal dhe kam ikur nga vendi”, vazhdoi ai.

Ai kishte shijuar pije një natë më parë në hapjen e festivalit Nëna Tokë në El Alto, ku ishte bashkuar me mijëra në adhurimin e Pachamama, perëndeshës së pjellorisë dhe tokës.

Victor duket se është zgjedhur si një nga “sullu” ose sakrificat e këtij viti, të ofruara Tokës nga pjesëmarrësit e festivalit. Ai pretendon se më 6 gusht u varros i gjallë si dhuratë për perëndeshën Pachamama dhe se u zgjua vetëm sepse duhej të shkonte në tualet.

“E vetmja gjë që mbaj mend është se mendova se isha në shtratin tim, doja të ngrihesha për të urinuar dhe nuk mund të lëvizja”, tha Victor.

Nëna e Victor tha për mediat të enjten (11 gusht) se djali i saj tani është i traumatizuar. “Ai është i traumatizuar. Natën djali im qan, bërtet dhe flet si i çmendur, ai fle gjatë gjithë kohës”.