“Nesër pres një Inter agresiv, i cili do të dëshirojë t’i japë ritëm lojës. Por, ne jemi Juventusi dhe shkojmë në Milano për të luajtur ndeshjen tonë. Të dëmtuarit po stërviten në ekip, por jemi duke pritur për aktivizimin e tyre. Chiellini është mirë, i gatshëm dhe me energji, dëshiron të luajë. Jemi të lumtur që ai është në shërbim të plotë, e konsiderojmë një vlerë të shtuar për ne”. Kështu e nisi konferencën për shtyp Andrea Pirlo, trajneri i Juves, në prag të ndeshjes së madhe të “San Siro”, kundër Interit të Conte, e vlefshme për javën e 18-të të Serie A, planifikuar për nesër nga ora 20:45.

Fjalët e Pirlos për Conte
“Kam mësuar shumë nga Conte, i jam mirënjohës. Ai më mësoi kaq shumë gjëra dhe më bëri ta dua zanatin e trajnerit. Antonio ka një thellësi të madhe njerëzore, por nesër do të jemi kundërshtarë. Conte dhe unë jemi dy personazhe të ndryshëm, por gjithmonë kemi shkuar mirë me njëri-tjetrin. Ndiheshim në fillim të sezonit, mbetet një vlerësim dhe dashuri e madhe. Ai bëri historinë e Juventusit dhe më dha aq shumë”.

Pirlo për ndeshjen kundër Interit
“A firmos për barazim? Jo, ne do të përpiqemi të fitojmë. Gjithashtu, kjo ndeshje do të jetë e rëndësishme, por jo thelbësore për kampionatin. Ne jemi të vetëdijshëm për forcën e Interit, por luajmë kartat tona. Ndeshja e nesërme do të na japë një shtysë të rëndësishme, e cila shkon përtej 3 pikëve në lojë. Ka një vëmendje dhe përqendrim të madh, Inter është një ekip i shkëlqyeshëm, mjaft i forcuar”.

Pirlo mbi kushtet e Ramsey dhe Morata
“Aaron Ramsey është mirë, nuk ka asnjë problem për të dalë në fushë nesër. Alvaro Morata është mirë, do të donim ta kishim shmangur atë duke luajtur 120 minuta të mërkurën, por e komplikuam jetën tonë. Sidoqoftë, është rikuperuar, është gati”.

Pirlo për mungesën e De Ligt
“Mungesa e De Ligt? Ai është një lojtar i rëndësishëm, por ne kemi kampionë të shkëlqyeshëm në atë rol.”