Legjenda thotë se martesa e parë e Alvaro Morata dhe Juventusit lindi nën bekimin e Antonio Conte, pikërisht verën e vitit 2014, me trajnerin nga Salento që i la bardhezinjtë. Një skenar që hapi papritmas dyert e Vinovo për Max Allegri, i mirë në transformimin e një djaloshi me shumë shpresë në një lojtar të nivelit të lartë.

Sulmuesi spanjoll ka bërë një rrugë të gjatë dhe tani po shijon frytet e punës së palodhur. Asgjë e dhënë, e gjitha e djersitur. Me thirrjen e papritur (bis) të Juventusit për të përfunduar një rrugë të ndaluar në mes nga Real Madridi. Conte gjithmonë ka pasur njëlloj simpatie për Morata. Dhe nuk është për t’u habitur, pra, që ai e donte fort te Chelsea. Megjithatë, duke mos marrë përgjigjet e dëshiruara. Thjesht mendoni, në kohën e “Blues”, për deklaratat fillestare: “Ai më donte te Juventusi, por më pas u largua dhe u bë trajner i kombëtares italiane. Unë doja të luaja për të dhe pas vetëm dy muajsh ndjehem sikur e kam njohur përgjithmonë”.

Trëndafilat dhe lulet, në fillim, rezultuan më pas në lamtumirën e dyfishtë: atë të Conte nga blutë e Londrës. I njëjti fat i ndodhi më pas edhe Alvaro. I cili, në Angli, nuk dha më të mirën. Për pasojë, u kthye në Spanjë, tek Atletico Madrid.

Vitet kalojnë, karriera ndryshon. Conte, nën flamurin e paqëndrueshmërisë së çështjes, u bë udhëheqës i Interit. Ndërsa Morata, në rrëmujën e sulmuesve të ndjekur nga Juve në merkaton e fundit të verës, u kthye për të përqafuar “Zonjën e Vjetër”.

Tani vlejnë prova e lakmusit. Për të dy. Sepse, e dini, derbi italian nuk ka nevojë për ndonjë prezantim të veçantë. Nga njëra anë, trajneri i Interit, i cili, tani për tani, nga “Zonja e Vjetër” është mundur dy herë në dy ndeshje të luajtura, sezonin e kaluar.

Nga ana tjetër, sulmuesi iberik, megjithëse nuk ishte në gjendje të mirë, luajti 120 minuta në Kupën e Italisë, që të mos humbte zakonet e tij të mira me golin. Një lajm i shkëlqyeshëm për Juven, në funksion të udhëtimit të ardhshëm në “San Siro”. Me Morata dhe Conte, pra, për të jetuar një sfidë brenda sfidës. Kush do ta fitojë atë?