Supermodelja Irina Shayk është kritikuar pasi u akuzua se mbështeti luftën e Vladimir Putin duke përdorur simbolin e tij ‘Z’ në Instagram.

36-vjeçari nënvizoi një foto të një sallate tradicionale Olivier me frazën “Russianzz të mërkurën”, e cila tërhoqi shumë kritika nga ukrainasit dhe të tjerë, të cilët e interpretuan drejtshkrimin si referencë për simbolin e luftës “Z” të Rusisë.

Postimi erdhi vetëm një ditë pasi forcat ruse hodhën një raketë Kalibr në qendrën e qytetit të Vinnytsia, e cila vrau 23 njerëz, përfshirë tre fëmijë.

Modelja, e cila dikur ishte e fejuar me aktorin Cristiano Ronaldo dhe Bradley Cooper, ka pozuar më parë me një libër që tregonte imazhin e Putinit. Historia me sallatën u zhduk shpejt nga llogaria e Shayk, megjithëse ajo mori mijëra përgjigje armiqësore.

“Irina Shayk-modelja me famë botërore nga Rusia, e cila kohët e fundit ka punuar për Beyonce, Jean Paul Gaultier, Burberry dhe të tjerë, postoi një histori të çuditshme të fshehtë në Instagram me fjalën ‘Russianzz'”, shkroi gazetarja ukrainase Maria Romanenko.

Reagime të tjera

“Nuk mund ta imagjinoj! Si pas gjithë vdekjes së shkaktuar nga Rusia ti i mbështet ata dhe shkruan Z…’. Shpresojmë që një ditë të ndihesh njësoj si njerëzit nga Ukraina që humbën fëmijët e tyre”.

“@n.k.9.6.1 @burberry @louisvuitton @balenciaga @chaneloffial @supremenwyork @boss @versace @intimissimiofficial ju lutemi kushtoni vëmendje me kë po bashkëpunoni”.