Ish-futbollisti brazilian Richarlyson është shfaqur si bise*sual dhe ka kritikuar homofobinë si në sport, ashtu edhe në atdheun e tij. 39-vjeçari, i cili luajti dy ndeshje ndërkombëtare në vitin 2008 me “Selecao”, është lojtari i parë nga një skuadër e ligës braziliane që doli hapur në publik.

Richarlyson, i cili e kaloi pjesën më të madhe të karrierës në Brazil, u hap rreth lidhjeve me burra dhe gra në rrëfimin për podcast-in “Nos Armarios dos Vestiarios”.

“Gjatë gjithë jetës sime më pyetën nëse isha ‘gay’ apo jo. Kam pasur marrëdhënie me burra, por edhe me gra, – tha Richarlyson. – Unë jam normal, kam dëshira dhe dëshira. Jam takuar me burra, kam takuar gra. Edhe çfarë?

Shumë njerëz thonë se është e rëndësishme të ngrihem në këmbë, ndaj vendosa ta them sot. Unë jam bise*sual”.

Richarlyson, i cili u tërhoq nga futbolli vitin e kaluar, zbuloi gjithashtu se vendosi të mos dilte gjatë ditëve të tij të lojës, pasi “nuk donte të përjashtohej për shkak të se*sualitetit të tij”.

Ky pranim i qasjes se*suale vjen pas lojtarit të Blackpool, Jake Daniels, i cili doli si i vetmi futbollist profesionist homose*sual në Mbretërinë e Bashkuar dhe i pari që nga Justin Fashanu më 1990.

Ish-ylli i Sao Paulos, i cili ishte pjesë e skuadrës që mundi Liverpool-in në finalen e Botërorit për Klube 2005, dyshon se ndershmëria e tij do të çojë në ndryshime pozitive në Brazil, ku homofobia është e përhapur.

Ai tha: “Për fat të keq, bota nuk është e përgatitur për ta bërë këtë diskutim dhe për t’u marrë me të natyrshëm. Ka çështje më të rëndësishme, ka njerëz që humbin jetën. Brazili është vendi që iu merr jetën më shumë homose*sualëve.

Dhe ne po flasim këtu për futbollin. Shpresoj se rrëfimi im mund të ndihmojë. Dikush mund të thotë: Kush është Richarlyson, për hir të Zotit?! Unë jam një qytetar i thjeshtë, që kam një histori të bukur në futboll, por nuk do të mund të lëviz malet për t’i ndalur këto gjëra, për të ndaluar homofobinë në futboll”.

Richarlyson pati një karrierë të suksesshme si mesfushor në Brazil, veçanërisht me gjigantët e Sao Paulo dhe Atletico Mineiro. Ai fitoi tre tituj kampioni dhe Botërorin për Klube me Sao Paulo, përpara lavdisë së “Copa Libertadores” me Mineiro më 2013.

Të dyja klubet përdorën Twitter-in, pasi Richarlyson foli në ‘podcast’. Sao Paulo, pa iu referuar temës, shkroi: “Pasi nderoi ngjyrat e São Paulo me vendosmëri dhe fitoi tituj të rëndësishëm, Richarlyson është pjesë e Caminho dos Ídolos, në Morumbi. Të njëjtin guxim tregon në jetën e tij. Respekt maksimal për trajektoren e tij”.

Atletico Mineiro ndërkohë komentoi: “Kampionit të Libertadores, urime për guximin tuaj. Richarlyson, faleminderit që pranuat që ‘Galo’ është skuadra e vetme për të cilën keni luajtur, në të cilën nuk keni vuajtur paragjykimet. Futbolli qoftë shtysë respekti për çdo orientim se*sual”.