Nga etiketa “futbollist premtues” tek arrestimi: kjo është trajektorja e trishtë e Ezequiel Cirigliano, një futbollist argjentinas i lindur në 1992, i cili kaloi kohë edhe në Serie A (me fanellën e Veronës).

Pse u arrestua Ezequiel Cirigiliano

Ezequiel Cirigliano u arrestua në Buenos Aires. Akuzat ndaj tij, siç raporton agjencia ‘ANSA’, janë për shkelje të kufirit, grabitje me armë dhe mbajtje pa leje të ‘armës’ (konkretisht është një revole 9 mm, me 11 plumba në karikator).

Ish-lojtari i Verona-s duket se ka depërtuar brenda një shtëpie në lagjen Caseros dhe pasi është zbuluar, duket se ka qëlluar me armën që kishte me vete.

Aktualisht Ezequiel Cirigliano po mbahet në një qeli në komisariatin e departamentit ‘Tres de Febrero’. Në momentin e arrestimit, ai kishte veshur një fanellë të Paris Saint-Germain.

Arrestimi i Cirigliano: fjalët e lojtarit

Sipas raportimeve nga njerëzit në rrethin e tij, Ezequiel Cirigliano aktualisht po trajtohet për probleme psikiatrike. Argjentinasi do ta kishte hedhur poshtë akuzën se donte të kryente një vjedhje.

Karriera e Ezequiel Cirigliano

Ezequiel Cirigliano, mesfushor, krahasuar me Javier Mascherano në rininë e tij, filloi të tërhiqte vëmendjen e ekspertëve të futbollit kur ishte në akademinë e të rinjve të River Plate. Më pas iu bashkua ekipit të parë të klubit historik argjentinas, me të cilin luajti 63 ndeshje.

Në sezonin 2013/2014 u transferua në Itali, në Verona, në formë huazimi me të drejtë blerje. Gjatë përvojës së tij italiane, ai bëri 14 paraqitje (13 në kampionat dhe një në Kupën e Italisë). Në fund të sezonit, Verona vendosi të mos ushtrojë të drejtën e blerjes, duke sanksionuar kështu rikthimin e mesfushorit te River Plate.

Në sezonin e fundit, Ezequiel Cirigliano veshi fanellën e Cynthialbalonga, në Serinë D italiane. Si futbollist ka pasur eksperienca edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (në radhët e Dallasit) dhe Meksikë (me Zacatepec).

Ai ka veshur edhe fanellat e kombëtareve argjentinase Under 17 dhe Under 20 vjeç, me të cilat ka luajtur edhe në Botërorin e kategorisë.