Kate Moss ka zbuluar se si një fotosesion si adoleshente ndihmoi atë për të mprehur instinktet, duke e lënë atë të aftë të tregojë një gabim, ndërsa foli për rreziqet e industrisë së modës.

Modelja britanike ishte vetëm 15 vjeçe kur po punonte me një fotograf mashkull, i cili i kërkoi të hiqte pjesën e sipërme dhe sytjenat gjatë një sesioni fotografik për një katalog të sytjenave.

Tani 48-vjeçare, ajo i tha BBC Desert Island Discs se kishte hequr pjesën e sipërme të saj kur e pyetën, pavarësisht se ishte “me të vërtetë e turpshme atëherë për trupin tim”.

“Dhe ai tha: “Hiq sytjenat” dhe unë munda të ndjeja se diçka nuk shkonte, kështu që mora gjërat e mia dhe ika. Mendoj se më ka mprehur instinktet. Unë mund të them një gabim një milje larg.”

Moss u rrit në Croydon, në jug të Londrës, dhe u nënshkrua nga Storm Management në 1988 në moshën 14-vjeçare.

Ajo u bë e famshme dy vjet më vonë pas një fotosesioni në plazhin Camber Sands në East Sussex.

Moss i tha prezantueses Lauren Laverne se kujtimi i fotosesionit – me fotografin e modës Corinne Day për revistën The Face – ishte “e dhimbshme”.

“Nuk doja të hiqja majën time, Ajo hundë e gërvishtur që është në kopertinë, ajo do të thoshte, ‘gërhij si derr’ për të marrë atë foto.

“Dhe unë do të thosha, ‘Nuk dua të gërhij si derr’ dhe ajo do të thoshte, ‘Gërhij si derr, atëherë duket mirë'”.

Moss tha se ajo kishte “qarë shumë” sepse nuk ndihej rehat të ishte lakuriq.

Ajo tha: “Nuk doja të hiqja pjesën e sipërme. Isha vërtet, shumë e vetëdijshme për trupin tim dhe ajo më thoshte: ‘Nëse nuk e heq pjesën e sipërme, nuk do të të rezervoj për Elle’ dhe do të qaja.

Është e dhimbshme sepse ajo ishte shoqja ime më e mirë dhe unë me të vërtetë e doja atë – por ajo ishte një person shumë i ndërlikuar për të punuar me të.

Por ju e dini, fotografitë janë të mahnitshme, kështu që ajo mori atë që donte dhe unë vuajta për to, por në fund ato më bënë vërtet një botë të mirë. Ata ndryshuan karrierën time”.