Pushimet e verës po afrojnë dhe të shumtë janë ata që kanë ende dyshime për destinacionin e udhëtimeve të tyre të radhës. Për ata që nuk duan të bëjnë udhëtime shumë të gjata, por të shijojnë plazhe të pabesueshme, “Civitatis” ka hartuar një listë me 10 ishujt më të mirë për ta shijuar verën pa u larguar nga Evropa. Ato janë këto:

Porto Santo, Portugali – Ndodhet në arkipelagun Madeira dhe konsiderohet nga shumë njerëz si ishulli më i mirë në Evropë. Ka 43 kilometra vijë bregdetare dhe më e rëndësishmja, zakonisht nuk është i mbushur me njerëz, ndaj mund të shijoni një qetësi karakteristike, duke e bërë atë një ishull të përsosur për ata që kërkojnë një shkëputje totale për këtë verë.

Sardenja, Itali – Sardenja është ndër ishujt më të rëndësishëm në Itali. Madje iu imponohet të tjerëve si Capri apo Lampedusa. Plazhi “La Pelosa” është një nga më të mirët dhe madje të kujton parajsën e pabesueshme të Maldiveve falë ujërave të tij të pastër kristal dhe rërës së bardhë.

Senja, Norvegji – Duke lënë pak nga ishulli tipik i konsolës, deti dhe rëra, gjejmë ishullin Senja, në Norvegji, ku mund të shijojmë një peizazh spektakolar falë maleve dhe fjordeve të tij të pabesueshme. Ky ishull është një opsion shumë i mirë për ata që kërkojnë shëtitje ose një verë larg detit.

Kretë, Greqi – Është një nga ishujt më të mëdhenj grekë dhe ka plazhe mbresëlënëse me ujëra transparente, qytete plot histori, peizazhe natyrore si ëndërr dhe kuzhinë të mrekullueshme. Një nga ndalesat e detyrueshme nëse udhëtoni në Kretë është vizita në Pallatin e Knossos.

Mallorca, Spanjë – Një nga destinacionet e preferuara për evropianët është Spanja. Çdo vit, mijëra e mijëra evropianë vizitojnë Mallorca, të cilët shijojnë jo vetëm plazhet dhe limanet e saj me ujëra të kristalta, por edhe monumentet si Katedralja, Kalaja Bellver ose lagjia hebraike.

Ishujt Pakleni, Kroaci – Këto janë 20 ishuj që ndodhen 15 minuta me varkë nga Hvari mbresëlënës. Në to mund të shijoni ujëra të ndezura blu, aromë pishe dhe rozmarine, gjire të fshehura dhe plazhe të egra. Një vend i përsosur për këdo që dëshiron të dalë nga rutina.

Bozcaada, Turqi – Ky ishull është shumë i famshëm për plazhet e tij të virgjëra, aq sa shumë e përshkruajnë si më të bukurin në detin Egje. Vreshtat, tavernat dhe shtëpitë shumëngjyrëshe e bëjnë atë një atraksion karakteristik që tërheq turistët. Një nga vendet thelbësore për t’u vizituar është manastiri ortodoks i Aya Paraskevi. Ndodhet pranë plazhit të famshëm Ayazma.

Santorini, Greqi – Si mund të ishte ndryshe, Santorini renditet në krye si një nga ishujt më të bukur në Greqi. Është një nga destinacionet më të dëshiruara nga turistët pasi tregon bukurinë e Greqisë në formën e saj më të pastër falë shtëpive të bardha me çati dhe dyer blu. Ndodhet në Ishujt Cyclades dhe u formua pas një shpërthimi të madh vullkanik, prandaj ka disa plazhe me rërë të zezë. Nëse udhëtoni në Santorini, duhet të vizitoni Firën, kryeqytetin e saj dhe qytetin e Oias, i konsideruar nga shumë njerëz si një nga vendet më të bukura në botë.

Anglesey, Uells – Është 715 kilometra katrorë, ishulli më i madh në Detin Irlandez. Njihet si ‘ishulli i druidëve’ për shkak të historisë që ruan, gjithashtu si “Ynys Môn”. Gjatë gjithë shtrirjes së tij mund të shihen rrënojat megalitike, menhirët e lashtë, varret prehistorike dhe mbetjet vikinge.

Teksas, Holandë – Në vetëm 25 kilometra të gjatë dhe 9 kilometra gjerësi ka vend për plazhet më të mira në Holandë, rezervate natyrore si Parku Kombëtar Duinen van Texel, fshatra përrallash dhe pyje mahnitëse ku mund të humbisni pa e parë orën. Është një vend i përsosur për këdo që dëshiron të shkëputet dhe të largohet nga ngutja dhe nxitimi i qytetit.