“It” është një nga romanet më të njohur dhe më të dashur të Stephen King, i botuar për herë të parë në 1986. Libri ka fituar një bazë të madhe fansash për tregimin e tij tërheqës dhe karakterizimin e thellë, por mbi të gjitha për terrorin që frymëzon personazhin kryesor – kllouni vrasës Pennywise.

Historia e It ndjek një grup miqsh të fëmijërisë, të njohur si “Humbësit”, të cilët ribashkohen tridhjetë vjet pas vrasjes misterioze të njërit prej tyre për të përballuar makthin e tyre më të madh: Pennywise, një qenie e mbinatyrshme që ushqehet me frikën e fëmijëve dhe që vjen. në formën e një klouni keqdashës. Libri trajton tema komplekse si miqësia, rritja dhe guximi, ndërsa në të njëjtën kohë nxit një ndjenjë frike dhe klaustrofobie te lexuesi.

Personazhi i Pennywise (ose, siç njihet më mirë ai, klouni vrasës) është bërë një nga më ikonat dhe më të frikshmit në të gjithë kulturën popullore, falë natyrës së tij të paparashikueshme dhe aftësisë së tij për të marrë forma të ndryshme për të tmerruar viktimat e tij.

Klouni, i konsideruar tradicionalisht një simbol i gëzimit dhe mendjelehtësisë, shndërrohet në një tmerr të gjallë, duke ngjallur frikë irracionale te lexuesit dhe shikuesit. Dhe veçanërisht te fëmijët, veçanërisht ata që nuk binden.

Në këtë artikull, ne do të përqendrohemi në historinë e vërtetë pas këtij klouni të tmerrshëm dhe burimet e frymëzimit për romanin e Stephen King. Do të jetë interesante të zbulohet se si realiteti mund të jetë edhe më i frikshëm se fiksioni.

Por nëse romani dhe transpozimet e tij na tmerruan, a keni menduar ndonjëherë se cila është historia e vërtetë pas tij?

Edhe pse Stephen King nuk e ka deklaruar kurrë zyrtarisht, figura e John Wayne Gacy dhe ndikimi i tij në kulturën amerikane ishin sigurisht ndër faktorët që ndikuan në krijimin e Pennywise.

Gacy, i njohur gjithashtu si Kloun Vrasës, ishte një vrasës serial që terrorizoi Shtetet e Bashkuara në fund të viteve 1970. Ai rrëmbeu, torturoi, sodomizoi dhe vrau të paktën 33 viktima, kryesisht adoleshentë dhe të rinj, shumica e të cilëve u varrosën nën shtëpinë e tij ose u grumbulluan në bodrum.

Pseudonimi Killer Clown iu dha për faktin se për punë ai thirrej në festat e fëmijëve, duke e quajtur veten Pogo.

Më 12 tetor 1978, Robert Piest, një djalë 15-vjeçar që punonte në një farmaci në Çikago, u zhduk në mënyrë misterioze. Para se të zhdukej, ai u kishte thënë të afërmve dhe miqve se ishte takuar me Gacy, e cila i kishte ofruar një punë. Së fundi, ai kishte specifikuar se duhej ta takonte burrin në shtëpinë e tij në mbrëmjen e zhdukjes.

Një hetim i policisë solli oficerët në shtëpinë e Gacy për t’u marrë në pyetje. Aty policët njohën menjëherë erën e keqe të trupave të kalbur, të cilën burri e justifikoi me justifikimin se kishte probleme me kanalizimet. Skenari që u shfaq para agjentëve ishte i tmerrshëm: dhjetëra trupa ishin fshehur brenda bodrumit.

Me lajmin e arrestimit të tij, njerëzit që e kishin njohur u tronditën: John Gacy në fakt njihej nga të gjithë si një burrë bujar, një punëtor dhe një person miqësor, si dhe një familjar klasik dhe i përkushtuar.

Kombinimi i figurës së klounit dhe realitetit të fakteve që lidhen me Gacy ka krijuar një lloj lidhjeje midis botës reale dhe asaj imagjinare, duke rritur ndikimin emocional të personazhit It në kulturën popullore.

Romani në të cilin ai është protagonist, edhe për këtë arsye, është kthyer në një nga librat më të shitur dhe më të pëlqyer të Stephen King, duke e bërë klloun një nga personazhet më të famshëm dhe më ikonë në historinë e tmerrit.

Fillimisht u luajt nga Tim Curry, në edicionin televiziv të vitit 1990. Më pas, në vitin 2017, roli i kaloi Bill Skarsgard për filmin e ri, këtë herë kinematografik. Ky i fundit është një aktor suedez, i lindur në vitin në të cilin Curry terrorizoi fëmijët duke luajtur për herë të parë klounin vrasës.

Pasi luajti Pennywise në “It” dhe vazhdimin e tij të vitit 2019, Bill Skarsgard ka mbetur në biznesin e filmit, duke vazhduar të tregojë aftësitë e tij të aktrimit në projekte të ndryshme filmash dhe serialesh televizive.

Në vitin 2018, ai luajti rolin e një të dënuari misterioz të dhunshëm në serialin televiziv Castle Rock nga J.J. abrams. Më pas, ai luajti në Deadpool 2, ku luajti superheroin Zeitgeist, me superfuqinë për të rikthyer acidin. Në vitin 2022, ai luajti në filmin horror Barbarian.

Tani, ai është në kinema në John Wick 4 me Keanu Reeves, ku luan Markezin Vincent de Gramont, një anëtar i shquar i Grand Table. Me kalimin e viteve, Skarsgard ka treguar se ka shumë shkathtësi si aktor, duke ditur të luajë role të ndryshme pa problem.

Disa pyesin nëse do ta shohim përsëri si klloun vrasës. Përgjigja është pezulluar. Pas publikimit të filmit të dytë, regjisori Andrés Muschietti zbuloi: “Ky është përfundimi i librit, kështu që nuk do të ketë një pjesë të tretë. Ky është fundi i rrugëtimit të Losers kundër Pennywise.

“Por, siç e dimë të gjithë, mitologjia është shumë e pasur, dhe në librin e Stephen King, Pennywise ka qenë rreth një milion vjetësh, ka qenë në kontakt me njerëzit për të paktën pesëqind vjet dhe kthehet çdo njëzet e shtatë vjet”.

Prandaj mund të ketë filma të tjerë It, ndoshta me histori krejtësisht të reja.