Adhurues të serialeve televizive: është koha juaj. Rolling Stone në fakt ka publikuar listën e 100 shfaqjeve më të mira televizive të të gjitha kohërave. Kuriozë të dini se kush u kurorëzua mbretëreshë?

Epo, e përditshmja zgjodhi për vendin e parë serialin The Sopranos. Revista amerikane donte të krijonte një listë me “programe që kanë ndryshuar historinë e televizionit, që kanë ndërtuar botën dhe që kanë prishur zhanret”.

Ndërsa ka pasur disa pretendentë të mëdhenj, gazetari Alan Sepinwall u mrekullua me rrëfimin novator të The Sopranos, i cili ka arritur të “shkatërrojë çdo rregull të shkruar dhe të pashkruar që ka diktuar tregimin televiziv që nga Gunsmoke”.

Pas Sopranos, vendi i dytë iu dha çuditërisht The Simpsons, ndërsa Breaking Bad dhe The Wire përfunduan në vendin e tretë dhe të katërtin, respektivisht.

Serialet komedi britanike si Fleabag, pastaj Seinfeld, Mad Men, Cheers, Atlanta dhe The Mary Tyler Moore Show hynë në top 10.

Për ata pak që nuk e dinë, The Sopranos – që u transmetua për herë të parë në 1999 – zhvillohet në një qytet imagjinar të Nju Xhersit dhe ndjek mafiozin italo-amerikan Tony Soprano, i luajtur në mënyrë spektakolare nga James Gandolfini.

Seriali portretizon dikotominë midis krimit të organizuar të Tony-t dhe jetës së tij tradicionale familjare. Seriali u shfaq për gjashtë sezone dhe përfundoi në qershor 2007, duke arritur rreth 11.9 milion shikues për episodin e tij të fundit.

Megjithatë, jo vetëm që seriali ka grumbulluar një numër të madh ndjekësish, por gjithashtu hyri në histori si i pari që u nominua shtatë herë për çmimin Primetime Emmy për Seritë e jashtëzakonshme Drama. Ai përfundimisht fitoi çmimin në 2004 dhe 2007.

Shumë kritikë shpesh vërejnë se si seriali ka ndryshuar narrativën televizive, pasi shumë shfaqje janë përpjekur të përsërisin formulën simpatike anti-hero.