Më shumë se 600 njerëz punojnë atje në rezidencën private të miliarderit indian Mukesh Ambani. Me një kosto ndërtimi nga 1 deri në 2 miliardë dollarë, ajo konsiderohet shtëpia më e shtrenjtë në botë dhe gjithashtu më e madhja me 37,000 metra katrorë.

Nuk ka rezidencë tjetër private më të shtrenjtë se Antilia, ndërtesa 27-katëshe e familjes Ambani. Ndodhet në Mumbai dhe është një ndërtesë luksoze në pronësi të Mukesh Ambani, një manjat indian i naftës dhe gazit, i konsideruar si njeriu më i pasur në Indi, i dyti më i pasur në Azi dhe i teti në botë me një pasuri prej 95.7 miliardë dollarësh.

Ndërtesa e shtrenjtë është projektuar nga dy firma arkitekturore amerikane, Perkins & Will, dhe përfshin tre platforma helikopterësh, nëntë ashensorë me shpejtësi të lartë, një garazh me 168 makina, kinema me 50 vende, tempull, spa, pishinë, kopshte të ndryshme me tarraca, një sallë vallëzimi dhe madje edhe një dhomë bore. U deshën tre vjet për të përfunduar të gjithë ndërtesën.

I quajtur Taj Mahal i shekullit të 21-të për pasurinë e tij, 5Antilia është dy herë më e lartë se çdo ndërtesë në Mumbai. Emri rrjedh nga ishulli legjendar në Oqeanin Atlantik perëndimor. Dhe rezidenca Mukesh Ambani ndërthur ëndrrën dhe legjendën në çdo detaj.

Brenda, ndërtesa përfshin elementë prej ari të pastër dhe madje edhe orendi ekskluzive të prodhuara në Itali, të bëra nga xhami artistik Murano nga kompania iDOGI, si llambadarë faraonikë dhe xhama ndriçues.

Kompania italiane e zgjedhur nga miliarderi indian Mukesh Ambani për shtëpinë e tij është e vendosur në Venecia dhe është më e njohur për krijimet e saj me porosi të llambadarëve madhështor, skulpturave dhe orendive prej xhami artistike veneciane për disa nga rezidencat dhe pallatet më ekskluzive në botë, pikërisht si Antilia.