Këngëtarja e njohur shqiptare, Xheisara Frisku, ishte e ftuar në emisionin “Jeto me Orën”. Teksa vazhdon të ndajë jetën midis Shqipërisë dhe Anglisë, ajo tregoi se po e sheh këtë të fundit si mundësi për tu larguar përgjithmonë. “Qëndrova tre javë, shkova për të mos u kthyer por punët më deshën të vija këtu. Jam midis Tiranës dhe Londrës për shkak të disa gjërave të mia personale.

Një javë kam punuar atje, dy javë kam dalë dhe e kam shijuar, u ftoha. E shoh Londrën si mundësi por më duhet ti vë gjërat në vijë dhe po punoj për një ikje njëherë e mirë.  Në Shqipëri më rikthen puna dhe pasioni për muzikën, do ta bëj dhe atje. Por edhe dashuria për Tiranën. Me pak fjalë nuk e  di ku jam”.

Ajo thotë se Londra dhe gjërat që po bën atje ja kanë marrë fokusin këto kohë. “Londrën nuk do ta ndërroja për qetësinë shpirtërore që kam, kurse Tiranën për jetën, jeta e natës”. Ajo flet me pasion për adoleshencën dhe periudhën  studentore duke zbuluar për herë të parë se si studente ka jetuar për tre muaj në konvikt.

“Çfarë nuk kam bërë, nuk di çfarë të tregoj. Kur kam ardhur në fillim si studente kam qëndruar për tre muaj në konvikt të vajzave. Të gjithë atëherë të paragjykonin se ishte konviktore. Njëherë me shoqen e ngushtë Albinën  zbresim te pallati i parë për të mos treguar se jetonim në konvikt. Të mendosh që ishte ora 4 e mëngjesit dhe do iknim me ato takat te dhoma”.

Duke qenë e hapur merr dhe paragjykime. “Thonë është mendjemadhe, ka shumë p**dhë, si dhe bën si budallaçkë.  Ngaqë jam shpirt i lirë më marrin për budallaçkë, por nuk jam”. E pyetur sa posesive është në një marrëdhënie, ajo shprehet: “Jam shumë nevrike, ndonjëherë mendoj se ata që kam afër më durojnë nga halli se nuk kanë çfarë bëjnë”.

Xheisara foli dhe për problemet me fytyrën. “Unë jam superyll. Unë kam pasur shpesh probleme me fytyrën dhe aknet. Së fundi i kam kuruar dhe po kthehem në normalitet. Pjesa tjetër është në rregull. Përveç buzëve, jam si më ka bërë mami”. E pyetur se ku e sheh veten pas 20 vitesh ajo jep këtë përgjigje.

“E shoh veten duke tundur ndonjë çilimi, ndërsa pas 10 vitesh e shoh veten më të formuar dhe aty ku kam dashur që kur e nisa. Të kem krijuar imazhin që kam kërkuar, të kem bërë këngët që kam dashur dhe të kem një koncert recital pse jo”.