Kjo e hënë do të jetë nën ndikimin e vranësirave të shpeshta dhe intervaleve të shkurtra me kthjellime, ku më të dukshme këto kthjellime pritet të jenë në zonat Jugore.

Gjatë paradites parashikohen edhe zhvillime të përkohshme të vranësirave në zonat Veriore dhe pjesërisht Qendrore duke gjeneruar shira të pakët.

Sakaq, gjatë pasdites pritet që i gjithë vendi ynë të jetë nën mbizotërimin e vranësirave të shumta dhe reshjeve të pakta të shiut.


Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por do të ulen ndjeshëm në mesditë duke u luhatur nga 6°C deri në 19°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë në det me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Jugor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim mbi 4 ballë.