Ka shumë vila fantastike në jug të Francës me histori që paraqesin mysafirë madhështore, por pak mund të konkurrojnë me historinë e “La Vigie”, e cila kohët e fundit ka dalë në treg për 27 milionë dollarë. Prona u përfundua fillimisht në 1912 dhe ofron një vendndodhje të lakmueshme me pamje direkt nga Mesdheu i kaltër.

E ndërtuar fillimisht për një familje të pasur vendase, prona iu shit në vitin 1926 manjatit amerikan Frank Gould, gruaja e të cilit franceze, Florence Lacaze, e mbushi atë me lulëzime globale që varionin nga F. Scott Fitzgerald te Jean Cocteau e deri te vetë Pablo Picasso.

“Shumë vila në zonë mund të pretendojnë një vizitë nga Picasso, por ai përmend vetë La Vigie në ditarët e tij të asaj kohe,” shpjegon Jack Harris i Knight Frank në Londër, i cili po trajton listën me Douglas Elliman. Thashethemet thonë se ai madje ka pikturuar direkt në muret e pronës si një mënyrë për të falënderuar nikoqirët e tij. Ajo që dihet me siguri është se në verën e vitit 1924, Picasso përdori garazhin e vilës si studio, ku pikturoi një mori pikturash – dhe ndoshta edhe vetë murin e garazhit.

La Vigie shtrihet në më shumë se 6,000 metra katrorë hapësirë ​​​​të brendshme dhe përfshin nga shtatë deri në tetë dhoma gjumi (dhe gati sa shumë banja) në varësi të konfigurimit. Përtej historisë së saj, ajo që është më unike për La Vigie është vendndodhja, arkitektura dhe dizajni i saj dallues.

Për një gjë, prona është e vendosur direkt mbi ujë – dhe nuk ndahet prej saj nga një rrugë si shumë vila të tjera “ujore” në zonë, shpjegon Harris. Arkitektura është një pamje mesdhetare e neo-gotikës, e paraqitur këtu në rozë dhe pjeshkë verbuese dhe ngjyra kremi që pasqyrojnë dritën ikonike të diellit të zonës.

Shtëpia është e ankoruar në nivelin e saj të poshtëm nga një pishinë masive me skaj të pafundësisë, e cila është e ndarë në mënyrë elegante në gjysmë nga një urë bizhuteri me një anë fjalë për fjalë si laguna.

Teksa kushtet aktuale gjeopolitike kanë kufizuar, disi, grupin e blerësve të individëve me vlerë jashtëzakonisht të lartë neto, Harris është i bindur se historia dhe vendndodhja e La Vigie do ta ndihmojnë atë t’i rezistojë çdo ngadalësimi të tregut.

“Ndjenja e blerësit mbetet e shëndetshme,” thotë ai, veçanërisht kur bëhet fjalë për blerësit amerikanë. Sipas një raporti të fundit të “Knight Frank”, kërkimet nga blerësit amerikanë për shtëpi të dyta në Francë u rritën me 37% në vitin deri në maj 2022.