Që të vegjël na kanë mësuar që për t’u ndjerë mirë duhet të hamë të paktën dy fruta në ditë. Frutat dhe perimet ndihmojnë në mbajtjen e zorrëve aktive dhe të shëndetshme dhe zbutin urinë, duke shmangur qejfjet histerike.

Edhe gjatë dietave për të humbur peshë frutat shpesh përfshihen në sasi të mëdha, por kujdes, sepse disa lloje ju shëndoshen dhe duhen shmangur në rrethana të caktuara.

Nëse përpiqemi të humbim peshë, do të duhet t’u japim përparësi limonëve, qoftë edhe në formë infuzionesh dhe limonadesh, luleshtrydhe, portokall, pjepër dhe shalqi, fruta me pak kalori me rreth 35 kalori për njëqind gramë produkt, ndërsa ato. që ndihmojnë në djegien e yndyrave janë dardha, manaferra dhe boronica.

Çdo frut ka vlerën e vet

Le të shohim nga cili frut absolutisht nuk duhet të heqim dorë në mënyrë që të ngarkojmë me fibra, vitamina dhe kripëra minerale dhe të zgjidhim sëmundje të vogla që mund të krijojnë siklet në jetën e përditshme:

– kundër kapsllëkut: kumbullat e freskëta ose të thata ndihmojnë në zbutjen e jashtëqitjes

– për të luftuar presionin e ulët të gjakut: banane, të pasura me kalium

– në rast anemie: banane dhe boronica, të pasura me hekur

– për të kapërcyer ankthin: boronicat, luleshtrydhet, mjedrat dhe manaferrat, të pasura me antioksidantë të dobishëm për sistemin nervor

– për dhimbje koke: shalqi

– kundër celulitit: kivi dhe ananasi, burim i antioksidantëve dhe vitaminës C

– për të ulur kolesterolin: grejpfrut rozë, plot me antioksidantë dhe vitaminë C

Nëse është e vërtetë që frutat, nëse nuk ka probleme që lidhen me alergjitë ose intolerancën, janë gjithmonë të mira për ju, në disa raste është më mirë të moderoni konsumimin e tij, veçanërisht nëse është veçanërisht i rëndë ose me shumë kalori. Mes frutit të akuzuar se të ka trashësuar, kemi

– kokosi, i cili ka 354 kalori për 100 g

– banane, me 160 kalori për 100 gr

– Fruti i pasionit, çdo 100 gr na bën të marrim 100 kalori

– shegë, me 80 kalori për 100 gr

– avokado, e cila çdo 100 gr ka 160 kalori

Le të kujtojmë se marrja është e rëndësishme dhe ky frut nuk duhet të eliminohet plotësisht, por të konsumohet me moderim pasi ju lejon të merrni lëndë ushqyese të rëndësishme.

Banania është e pasur me kalium, një kripë minerale e çmuar e dobishme për funksionimin e zemrës, kokosi i pasur me ujë, favorizon transitin e zorrëve, fruti i pasionit na jep një ngarkesë me vitamina A, C, kalcium, fibra, hekur dhe fosfor, promovimi i funksionimit korrekt të sistemit nervor dhe të sistemit të tretjes.

Vetëm shega na ofron një furnizim të mirë me vitaminë C dhe antioksidantë, ndërsa avokado është e dobishme për asimilimin natyral të vitaminës E dhe yndyrna të dobishme për funksionimin e sistemit kardiovaskular.