Pas mbrëmjes së keqe në “San Siro” kundër Interit, kalendari i ofron Juventusit të Andrea Pirlos mundësinë e shpagimit të menjëhershëm. Nesër luhet Superkupa e Italisë në Reggio Emilia, finalja e parë e sezonit. Trajneri i ri i bardhezinjve ëndërron trofeun e parë në karrierën e tij.

Padyshim, do të nevojitet një performancë ndryshe nga ajo e treguar kundër ekipit të Conte në “San Siro”. Gjithashtu, për këtë arsye, Pirlo po vlerëson ndryshimet, një mini-rotacion brenda kufijve që skuadra lejon. Dybala, Alex Sandro, Cuadrado dhe De Ligt nuk janë në dispozicion, përveç një tamponi negativ për një nga tre të fundit.

Ndryshimet më të mëdha priten në mesfushë. Rabiot dhe Ramsey zhgënjyen në “San Siro” dhe do të zëvendësohen nga Arthur e McKennie, me këtë të fundit që duket se është rikuperuar pas problemit të muskujve. Ata e kompletojnë repartin me Chiesa dhe Bentancur, të konfirmuar.

Në mbrojtje sigurisht që do të ketë diçka të re. Demiral është i gatshëm të zërë vendin e Frabotta, i cili gjithashtu ishte zhgënjyes në “San Siro”. Turku mund të veprojë në të djathtë, me Danilo në të majtë dhe çiftin e qendrës, Chiellini-Bonucci.

Sidoqoftë, nuk është opsioni i vetëm, sepse nuk përjashtohet përdorimi i Bernardeschi në vend të numrit 3, i cili do të ishte ndryshimi i tretë. Do të jetë e nevojshme të kuptohet se sa mund të mbajë fizikisht skuadra. Në këtë rast, ish-i i Fiorentinës në të majtë, Danilo në të djathtë dhe Demiral në mes me Bonucci.

Sulmi nuk do të pësojë ndryshime, gjithashtu sepse e vetmja alternativë konkrete është Dejan Kulusevski, i cili ende duhet të fillojë nga pankina. Hapësira nga minuta e parë për Morata pranë Cristiano Ronaldos, i uritur të shënojë pas performancës së keqe kundër Interit.