Claudio Lotito hodhi poshtë thashethemet se ai kishte rënë dakord të shiste Sergej Milinkovic-Savic te Juventus në janar dhe sugjeroi se vlera e yllit të Lazios është ende në rritje.

Mesfushori 27-vjeçar serb po vazhdon të shkëlqejë në Serie A këtë sezon nën drejtimin e Maurizio Sarri, duke e dëshmuar më tej veten si një nga mesfushorët më të mirë në botë. Në nëntë ndeshjet e para të kampionatit të kampionatit, Milinkovic-Savic ka shënuar tre gola dhe ka dhënë shtatë asistime, duke u lidhur bukur me sulmuesin hajmali Ciro Immobile.

Duke folur për Il Messaggero, Lotito fillimisht iu përgjigj thashethemeve se Juventus po përgatitte një lëvizje për Milinkovic-Savic në janar. “Unë nuk kam marrëveshje me agjentin e tij Kezman për ta shitur atë te Juventusi apo dikush tjetër në dimër. Përkundrazi, ai tani vlen 120 milionë euro, jo 100 milionë euro. Çdo muaj çmimi rritet.”

Presidenti i Lazios më pas vlerësoi Sarri dhe projektin e tij në zhvillim në Romë. “Përtej fitores së madhe 4-0 të hënën mbrëma në Firence, jam i kënaqur me frymën që pashë sërish. Siç e kam thënë tashmë, nëse vazhdojmë me këtë qëndrim, nuk do t’i vendosim kufij vetes dhe mund të shkojmë larg.

“Zgjodha Sarrin sepse ai është një mësues i madh i futbollit, por edhe për shkak të aspektit të tij njerëzor”. 27-vjeçari Milinkovic-Savic ishte në zjarr për Lazion sezonin e kaluar, duke u përshtatur menjëherë me sistemin e ri të Sarri në kryeqytetin italian.

Mesfushori shënoi 11 gola dhe siguroi 11 asistime në 37 ndeshje në Serie A, dhe u lidh shumë me një kalim te Paris Saint-Germain në verë. Ai eshte nder lojtaret me te forte te Serie A.