Belen Rodriguez është një nga showgirls-et më të pëlqyera nga shikuesit. E lindur në Buenos Aires në vitin 1984, ajo arriti të pushtojë publikun italian me sharmin dhe simpatinë e saj të jashtëzakonshme.

Ajo filloi të punojë si modele në moshën 17-vjeçare. E vetëdijshme për bukurinë e saj, ajo vendosi të hidhej në industrinë e modës, duke pasur sukses të madh.

Para se të mbërrinte në Itali, ajo punoi në Argjentinë, Miami dhe Meksikë dhe u zgjodh si dëshmi nga markat e shumta të të brendshmeve.

Fama në Itali

Ajo u transferua në Milano në vitin 2004 me synimin për të ndjekur karrierën e saj si modele. Këtu ajo u bë e njohur për publikun duke pozuar për disa kalendarë seksi dhe për revista si Maxim dhe Playboy Italia. Ai gjithashtu ka punuar për Yamamay, Pitti dhe Miss Sixty.

Në vitin 2006 bëri debutimin e tij në ekranin e vogël. Popullariteti, megjithatë, erdhi dy vjet më vonë me pjesëmarrjen te “Ishulli i të famshmëve”. Showgirl-i përfundoi në vendin e dytë dhe pati mundësinë të shfaqej para publikut në një dritë të re.

Pas përvojës, ajo u vendos si prezantuese. Ka punuar në programe të shumta të suksesshme, duke përfshirë “Scherzi a parte”, “Colorado”, “Tu si que vales” dhe “Le Iene”.

Për sa i përket jetës private, ajo ka qenë gjithmonë shumë e përfolur. Marrëdhënia e saj – e karakterizuar nga ulje-ngritje – me Stefano De Martinon i ka bërë të dy protagonistë të kopertinave të shumë revistave thashetheme.

Dëshmia e showgirl-it

Së fundmi, në një intervistë, Belen është rrëfyer dhe ka treguar për çrregullimin me të cilin po luftonte. Pavarësisht se konsiderohet si një nga showgirl-et më të bukura dhe magjepsëse, ajo ka jetuar me dismorfofobinë – një formë shqetësimi që lidhet me perceptimin e disa defekteve fizike që, në realitet, nuk ekzistojnë.

“Kam punuar shumë për këtë dhe kam shkuar shumë në psikanalizë për të më ndihmuar, sepse me siguri puna ime është një punë në të cilën je gjithmonë në mëshirën e të tjerëve, në sytë e të tjerëve”, tha ajo duke pranuar se ka vuajtur shumë nga çrregullimi.

Showgirl-ja nuk e ka problem të shfaqet para publikut – përndryshe nuk do të kishte nisur kurrë një karrierë të tillë – por me kalimin e kohës kuptoi se kishte humbur besimin që kishte më parë. Ajo filloi të ndihej “e vjetër”, siç e shpjegon vetë.

Kështu ajo nuk besoi më në komplimentet që mori, duke menduar se ato po i bëheshin vetëm për famë. Fatmirësisht ajo filloi të “studiojë” veten duke iu drejtuar psikoterapistit, derisa arriti të gjente të duhurin.

@dr.stefanoguccione

@belenrodriguezreal0 debutta al programma #LeIene mettendosi a nudo e parlando di “dismorfofobia” in relazione alla sua esperienza di vita. Raccontando anche di come la psicoterapia l’abbia aiutata a superare le proprie difficoltà. #dottstefanoguccione #psicologo #psicologia #belen #belenrodriguez #dismorfofobia #psicologiaitalia #salutementale #psicoterapia #iovadodallopsicologo #psicologiapositiva

♬ suono originale – Dott. Stefano Guccione