Kolumbia ka pësuar dy humbje të rënda (e bujshme ajo 6-1 kundër Ekuadorit), por në qendër të vëmendjes kanë përfunduar diskutimet e ashpra në dhomat e zhveshjes, që duket se kanë ardhur për shkak të James Rodriguez, që duket se favorizohet nga trajneri Carlos Queiroz.

Një situatë që, sipas Radio RCN, nuk është pëlqyer nga Lerma dhe Davinson Sanchez. Këta të dy duket se janë kritikuar nga trajneri, i cili duket se nuk ka mbështetjen e plotë të gjithë ekipit.

Mes atyre që kanë kërkuar shkarkimin e tij ka nga ata që duan të shikojnë një trajner kolumbian në drejtim të kombëtares.