A mendoni se është më e vështirë të bëni gjumin që ju nevojitet teksa plakeni? Ndoshta e keni të vështirë të bini në gjumë, ose ndoshta zgjoheni disa herë në natë duke ju bërë të ndiheni të rraskapitur gjatë ditës?

Epo ti nuk je vetëm. Është vlerësuar se problemet e gjumit prekin 40% të njerëzve me kalimin e moshës.

“Modelet tona të gjumit ndryshojnë ndërsa plakemi,” thotë Lauri Leadley, Edukatore Klinike e Gjumit dhe Pronar i klinikës së gjumit të zonës Phoenix, Valley Sleep Center.

Leadley thotë se është një mit që njerëzit kanë nevojë për më pak gjumë ndërsa rriten. Në fakt, sasia e gjumit që u nevojitet të rriturve mbetet e qëndrueshme gjatë gjithë jetës së tyre në rreth shtatë deri në tetë orë në natë.

Një nga shkaqet e paaftësisë sonë për të fjetur është se ka një ndryshim biologjik në modelet tona të gjumit ndërsa plakemi, gjë që i bën njerëzit e moshuar të kalojnë më shumë kohë në fazat më të lehta të gjumit sesa në fazat më të thella REM të gjumit.

Përveç kësaj, disa njerëz mund të kenë kushte fizike që ndikojnë në gjumin e tyre, si Sindroma e Këmbëve të Paqendruara, Sëmundja e Refluksit Gastroezofageal (GERD), hipertensioni dhe menopauza, vetëm për të përmendur disa.

Gjithashtu nuk është e pazakontë që të moshuarit të zgjohen disa herë në natë për të shkuar në tualet. Pra, si mund t’i luftojë një person i moshuar këto ndryshime fizike në mënyrë që të mund të marrë gjumin që i nevojitet?

Leadley ofron këto 5 këshilla disi të çuditshme:

  1. Flini lakuriq. Një studim i publikuar në Journal of Diabetes në fillim të këtij viti zbuloi se kur njerëzit flinin në temperatura më të ulëta ata digjnin më shumë kalori dhe reduktonin rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të tjera. Fjetja në një mjedis që është midis 60 dhe 68 gradë Fahrenheit besohet se është ideal për të bërë gjumin më të mirë të mundshëm. Veshja e pizhameve mund ta pengojë trupin të arrijë këtë temperaturë optimale dhe madje mund të çojë në mbinxehje gjatë natës.
  2. Përdorni një dritë simulatori lindje-perëndim të diellit (zgjimi). Ka shumë drita zgjimi në dispozicion që jo vetëm simulojnë agimin, por edhe muzgun. Ndryshimet e niveleve të dritës janë një shenjë për trupin tuaj se është koha për të fjetur.
  3. Vishni çorape në shtrat: Kjo mund të tingëllojë e çmendur, por veshja e çorapeve thjesht mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt. Ndërsa një temperaturë më e ulët e përgjithshme e trupit ju ndihmon të bëni një gjumë të mirë gjatë natës, ngrohja e këmbëve bën që enët e gjakut të zgjerohen duke rishpërndarë nxehtësinë nëpër pjesën tjetër të trupit, duke i treguar trurit se është koha për gjumë.
  4. Spërkateni jastëkun tuaj me vaj livando, kamomil dhe/ose mente. Aromaterapia është një mënyrë e shkëlqyer për t’u çlodhur dhe për të fjetur pak. Aromat mund të pastrojnë sinuset dhe kokën tuaj në mënyrë që të flini më mirë.
  5. Bëni seks. Ndoshta një eksitim i vogël është pikërisht ajo që ju nevojitet për të fjetur!
    Nëse keni probleme me gjumin rregullisht, bisedoni me mjekun tuaj për mënyra të tjera për t’ju ndihmuar të bëni një gjumë më të mirë gjatë natës kur rriteni.