Arrat përmbajnë shumë lëndë ushqyese të rëndësishme, veçanërisht acide yndyrore omega-3, të cilat janë thelbësore për shëndetin optimal. Megjithatë, përveç shëndetit, është shumë i mirë edhe për lëkurën tonë.

Mund të parandalojë plakjen e parakohshme – Ngrënia e disa arra në ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës sonë nga fotoplakja dhe ta ndihmojë atë të duket më e re për më gjatë. Arrat janë gjithashtu të pasura me vitaminë B, e cila mund të zvogëlojë pigmentimin e lëkurës dhe të ndihmojë trupin tonë të prodhojë qeliza të reja të shëndetshme të lëkurës.

Mban lëkurën tonë të hidratuar – Marrja e mjaftueshme e omega-3 është jetike për shëndetin e lëkurës sonë, pasi ndihmon në balancimin e prodhimit të vajit, eliminimin e toksinave dhe mbrojtjen e lagështisë që i nevojitet lëkurës sonë për të qëndruar e lëmuar dhe pa rrudha. Shtimi i arrave në dietën tonë është një mënyrë e lehtë dhe e shijshme për të ndihmuar lëkurën tonë të duket dhe të ndihet më e butë dhe më plotësisht e hidratuar.

Mund të parandalojë irritimet – Yndyrnat e shëndetshme në arrat qetësojnë irritimet dhe madje mund të kurojnë disa sëmundje të lëkurës si dermatiti. Disa nga elementët gjurmë që ato përmbajnë ndihmojnë në luftimin e inflamacionit nga brenda jashtë, duke ndihmuar lëkurën tonë të qëndrojë me shkëlqim dhe pa puçrra.

Mund të reduktojë rrathët e zinj dhe qeskat në sy – Kur zgjohemi me rrathë të zinj apo sy të fryrë, sigurisht që është diçka e pakëndshme dhe kërkojmë zgjidhje të menjëhershme, si kuba akulli, për të mos u dukur të lodhur. Por siç rezulton, ngrënia e një grushti arra mund të ketë një efekt të ngjashëm me akullin. Në veçanti, arrat përmbajnë vitaminë E, e cila është treguar se redukton ndjeshëm rrathët e zinj.

Ato ndriçojnë lëkurën tonë – Ajo që hamë ndikon në lëkurën tonë dhe asnjë pudër ose bazë për fytyrën nuk do ta bëjë atë të duket bukur nëse zorra jonë nuk është e shëndetshme. Ngrënia e arrave ushqen zorrët dhe promovon baktere të shëndetshme, të cilat janë tepër të rëndësishme për tretjen dhe shëndetin e përgjithshëm. Kjo, nga ana tjetër, do të përmirësojë lëkurën nga brenda jashtë, duke e bërë atë të shkëlqejë natyrshëm.