Kampionati i Serie B premton të jetë shumë i balancuar. Rënia e Parma, Crotone dhe Benevento ngre nivelin e një gare që vitin e kaluar ishte e fortë deri në ditën e fundit.

Pjesa e parë themelore është tregu veror, me klubet që po përfundojnë goditjet e fundit për të përsosur skuadrat e tyre përkatëse.

Cremonese është ende një kantier ndërtimi, i cili e vë blerjen e një sulmuesi ndër përparësitë e tij.

Gjithçka rifilloi nga Fabio Peçhia, trajneri që drejtoi ekipin deri në vendin e 13 -të në kampionatin e fundit. Qëllimi është të përmirësohet dhe për ta bërë këtë duhet një përforcim në sulm: mes objektivave ​​qarkulloi emri i Rey Manaj, ish -sulmuesi i Interit tani me Barcelonën.

Shqiptari, i lindur në 1997, ka një kontratë me katalanasit deri në vitin 2023 dhe sezonin e kaluar shënoi 16 gola për ekipin B në 31 paraqitje.

Një lojtar që ka besim në shënimin dhe që njeh futbollin italian: Manaj gjithashtu mburret me 17 paraqitje në Serie B me Pisa.

Një profil ideal, por për të cilin Cremonese nuk interesohet. Kjo u konfirmua nga menaxheri i përgjithshëm i klubit, Ariedo Braida, në një intervistë për ‘Il Corriere della Sera’: “Sapo jam kthyer nga një udhëtim në Barcelonë, ku luan Rey Manaj. Ai ishte te Cremonese deri në 2015 “.

Pastaj shtoi: “Nëse dua ta marr përsëri? Në Cremonese nevojitet një qendërsulmues, por unë do të thosha jo… ”.

Pista do të konsiderohet e mbyllur, prandaj, për Lombardët që do të kërkojnë diku tjetër, këshillat e reja që do t’i besohen zotit Peçhia. Një gjë është e sigurt: “Tregu ndërkombëtar ka ngecur”, thotë Braida. Dhe e mbyll: “Shifrat janë shumë të larta”.