Koreja e Veriut thotë se të gjithë ata që u sëmurën që kur vendi konfirmoi infeksionet e para Covid-19 janë shëruar. Media shtetërore raportoi zero raste me ethe për të shtatën ditë radhazi. Koreja e Veriut u referohet pacientëve “ethe” dhe jo “Covid” për shkak të mungesës së pajisjeve të testimit.

Vendi njoftoi shpërthimin e tij të parë Covid në maj dhe që atëherë ka raportuar infeksione me ethe dhe vdekje. Por ka dyshime të përhapura mbi të dhënat, veçanërisht numrin e vdekjeve.

“Asnjë rast i ri me ethe nuk u raportua gjatë javës së kaluar dhe të gjithë ata që marrin trajtim janë shëruar në të gjithë vendin,” raportoi të premten Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA).

Koreja e Veriut ka hyrë në një fazë “stabiliteti”, shtoi ajo, por vendi do të “dyfishojë përpjekjet për të ruajtur përsosmërinë në ekzekutimin e politikave shtetërore anti-epidemike”.

Pheniani nuk ka konfirmuar se sa njerëz rezultuan pozitivë në testin për Covid.

Por media shtetërore tha se rreth 4.77 milionë pacientë me ethe janë shëruar plotësisht dhe 74 kanë vdekur që nga fundi i prillit, që është një shkallë vdekshmërie prej 0.002% – më e ulëta në botë.

Shumë ekspertë e kanë të vështirë t’i besojnë këto statistika.

Koreja e Veriut ka një nga sistemet më të këqija të kujdesit shëndetësor në botë dhe nuk ka ilaçe apo vaksina për trajtimin e Covid-19, thonë ekspertët.

Në të kundërt, Koreja e Jugut – e cila ka një sistem të avancuar të kujdesit shëndetësor dhe një popullsi shumë të vaksinuar – ka një shkallë të raportuar të vdekshmërisë nga Covid prej 0.12%, sipas të dhënave zyrtare.

Shin Young-Jeon, një profesor në shkollën mjekësore të Universitetit Hanyang në Seul, i tha Reuters se vdekjet e deklaruara të Koresë së Veriut ishin pothuajse të pamundura dhe se numri i të vdekurve mund të jetë deri në 50,000.

Ministri i Unifikimit të Koresë së Jugut, Kwon Young-se, përgjegjës për çështjet ndërkoreane, këtë javë tha se kishte “çështje besueshmërie” me të dhënat, por Covid dukej “disi nën kontroll” në Veri.