Real Madridi humbi mbrëmë kundër Athletic Bilbao, pas një ndeshje shumë të dobët nga ekipi i Zidane. Veçanërisht në pjesën e parë, ekipi i bardhë u zhduk plotësisht. Megjithëse disa lojtarë nuk patën ndeshjen e tyre më të mirë (dështimi i Lucas Vázquez ishte vendimtar), Tomás Roncero, bashkëpunëtori i “El Chiringuito” i përqendroi kritikat e tij më të ashpra kundër Eden Hazard:

“Real Madridi ka luajtur me 10 lojtarë. Dhe tashmë ka filluar të më shkatërrojë nga nervat. Unë e kuptoj që Zidane dëshiron të shpëtojë ‘ushtarin Hazard’, por ai nuk është askund. Nëse luaj unë mund të kontribuoj më shumë. Hazard nuk ka demonstruar ende se është lojtari ekskluziv, i cili ka kushtuar 100 milionë euro dhe është më i paguari në ekip. Hazard duhet të jetë lojtari që fiton ndeshjen. Nëse ndryshojmë rreshtimin për të, belgu duhet të jetë vendimtar. Unë nuk e kuptoj qëndrimin e Zidane, duke buzëqeshur, pasi përshëndeti Marcelino. Ju duhet të përshëndetni, por me një fytyrë të zemëruar për humbjen e një titulli”.