Pasi veshi fustanin e Marilyn Monroe në Met Gala 2022, Kim Kardashian i ka bërë përsëri një homazh aktores së njohur amerikane në një video për Dolce & Gabbana, muza e re e së cilës është ajo.

Sepse Marilyn Monroe është një mit i padiskutueshëm dhe ende sot, 60 vjet pas vdekjes së saj, një simbol seksi. E famshme për format e saj, flokët bionde dhe komeditë gazmore, Marilyn Monroe vazhdon të ruajë një atmosferë sharmi dhe misteri unik. Shenja e saj është e pranishme edhe sot në sistemin ndërkombëtar të yjeve si në shtëpitë e ndryshme ku ajo ka jetuar.

Marilyn Monroe lindi në Los Anxhelos dhe e kaloi fëmijërinë e saj në jetimore, familje kujdestare dhe shpërngulje të shumta.

Edhe kur u bë e famshme, ajo nuk pushoi së lëvizuri dhe pas përfundimit të martesës me Joe DiMaggio, yllin e New York Yankees, me të cilin jetonte në një rezidencë të madhe në Runyon Canyon, ajo u zhvendos e vetme në Kaliforni.

Marilyn Monroe jetonte në një apartament nën çati të mrekullueshme në Granville Towers, një nga ndërtesat më spektakolare në West Hollywood. Penthouse kishte një sipërfaqe prej 188 metrash katrorë dhe shtrihej në dy nivele.

Dhoma të mëdha me dritare të shumta nga dyshemeja deri në tavan karakterizonin apartamentin i cili së fundmi u hodh në treg për 2.49 milionë dollarë. Nga aty mund të shijoet një pamje mahnitëse e Los Anxhelosit.

Pas martesës së saj me dramaturgun Arthur Miller, Marilyn u zhvendos në një shtëpi buzë liqenit në veri të Nju Jorkut. Vila paraqiste një stil francez të vendit me detaje hekuri të farkëtuar dhe oxhaqe europiane.

Shtëpia shtrihet në një sipërfaqe prej 400 metrash katrorë dhe përfshin gjashtë dhoma gjumi. Rezidenca buzë liqenit e Marilyn Monroe u vlerësua 1.65 milion dollarë.

Pas divorcit të tretë, Marilyn Monroe bleu shtëpinë e saj të parë vetëm në lagjen Brentwood të Los Anxhelosit për 75,000 dollarë. Vila rreth 200 metra katrorë është ndërtuar në vitin 1929 dhe është e rrethuar nga pemë të shumta dhe bar të gjelbër.

Shtëpia përfshin katër dhoma gjumi, një oxhak me pllaka meksikane dhe një pishinë me pemë të pjekura. Rezidenca në Los Anxhelos ishte edhe shtëpia e fundit e aktores së njohur e cila u gjet e pajetë katër muaj pasi e bleu.