Fiorentina shkon ne grupet e Ligës se Konferencës pas një barazimi dramatik jashtë fushe me FC Twente, duke përfshirë disa mundësi të mëdha të humbura, kartonin e kuq të Igor dhe një pritje të jashtëzakonshme të Pietro Terracciano-s ne fund…

Viola e fitoi ndeshjen e parë 2-1 në Stadio Franchi dhe me rregullin e golave ​​si mysafir që nuk zbatohet më në Evropë, nevojitej për të mbrojtur epërsinë me një gol që behej vendimtar.

Arthur Cabral shënoi në ndeshjen e parë, por sulmuesi duhej të ishte një mbrojtës i improvizuar për një largim vendimtar në vijën e portës në minutën e 17-të, duke shmangur goditjen nga këndi të Michel Vlap që kishte mundur Pietro Terracciano pas një goditje nga këndi.

Pak çaste më vonë, Cabral gati gjeti rrjetën në anën tjetër, i paaftë për të përfunduar rrotullimin e Jonathan Ikone nga e djathta. Lars Unnerstall bëri një reagim të bujshëm në goditjen e lirë të devijuar të Riccardo Sottil, duke ndryshuar drejtimin në ajër, dhe Terracciano kundërshtoi përpjekjen e Ramiz Zerroukit pasi Youssef Maleh e hodhi poshtë.

Sottil testoi dy herë Unnerstall në shtyllën e afërt, por Igor bëri një bllokim vendimtar për të mohuar goditjen e Cerny kur Virgil Misidjan e kapi Lorenzo Venutin duke dremitur. Kishte një shans të madh për vjollcet kur Ikone shpërtheu vetëm për Unnerstall që të dilte duke fluturuar në mesfushë për të pastruar. Topi padyshim që ia kapi krahun portierit, por duke qenë se nuk ka VAR, arbitri vazhdoi lojen…

Christos Tzolis u fut nga pankina dhe menjëherë goditi dorezat e Terracianos nga skaji i zonës, ndërsa Ikone shperdoroi nje tjeter rast. Tifozët e FC Twente hidhnin vazhdimisht shishe dhe gota plot birrë dhe ujë në fushë, veçanërisht në këndoret. Loja duhet të ndërpritet për herë të dytë në 79 minuta për shkak të objekteve të hedhura në stolin e Fiorentinës.

Igorit iu dha shumë ashpër kartoni i dytë i verdhë për humbje kohe në ndalesa, duke e lene Fiorentina-n me dhjete futbolliste! Drama vazhdoi të shkonte deri në fund, pasi Nico Gonzalez dërgoi Jovic perpara portierit por ish-lojtari i Real Madridit beri zgjedhjen me te gabuar…

Pothuajse ne sekondat e fundit te lojes, një krosim nga e majta per Twente qe gjeti koken e Brenet. E teksa po pergatitej festimi i golit, portieri Terracciano në një farë mënyre beri nje nga ato pritje qe te shpetojne naten dhe sidomos kualifikimin…

VIDEO E PRITJES SPEKTAKOLARE