Dybbuk Box është quajtur “objekti më ogurzi në botë” dhe thuhet se ka “mallkuar” edhe megayllin Post Malone. Edhe vetëm shikimi i fotove të kësaj kutie në dukje normale do t’i linte njerëzit të mallkuar.

Fjala “dybbuk” i referohet mitologjisë hebraike dhe përshkruan një shpirt ose entitet të lig që ngjitet pas njerëzve.

Sipas familjes së pronarit fillestar, kutia u përdor për të kapur një shpirt të çliruar pasi një i mbijetuar i Holokaustit u përpoq të kontaktonte të vdekurit për t’i ndihmuar ata të luftonin nazistët.

Historia e kutisë fillon në vitin 2003, kur një tregtar antike nga Oregon, Shtetet e Bashkuara, Kevin Mannis, e nxori atë në shitje në internet pasi e bleu në ankand pas vdekjes së një zonje 103-vjeçare që i mbijetoi tmerreve të kampeve naziste.

Kevin donte t’ia jepte kutinë nënës së tij, pavarësisht paralajmërimeve të familjes së gruas që të mos e hapte kutinë në asnjë rrethanë.

Fatkeqësisht, këto paralajmërime patën efektin e kundërt dhe Kevin pranoi se e hapi. Brenda kishte një shandan, një copë letër me shkrim yidish dhe dy fije flokësh njeriu.

Gjërat thuhet se shkuan keq menjëherë pas kësaj: Kevin e gjeti nënën e tij në një gjendje katatonike pasi pësoi një goditje në tru. Pasi u përpoq ta hiqte duke ia dhënë familjarëve të tjerë, ai vendosi ta shiste kutinë në internet, ku e bleu një student.

Ndërsa gjërat e liga vazhduan të ndodhnin, kutia iu shit kuratorit të muzeut Jason Haxton. Jason pretendon se ardhja e kutisë solli me vete erëra të çuditshme, hije të errëta dhe madje edhe vdekje të papritur të të dashurve të stafit të muzeut.

Kutia prej druri i është nënshtruar vlerësimeve të ekspertëve dhe madje edhe testeve të rrezikut biologjik, të cilat rezultuan të pasuksesshme.

I dëshpëruar, Jason pohoi gjithashtu se kishte vendosur ta vendoste atë brenda një kutie të veshur me ar për të neutralizuar çdo “shpirt” që rrinte brenda.

Ajo u vendos më vonë në një kontejner të shkallës ushtarake të krijuar për të frenuar shpërthimet e bombave, përpara se të varrosej në një vend të panjohur.

Sot kutia është ekspozuar në Nevada dhe ka frymëzuar tre filma, duke përfshirë The Possession, gjatë të cilit xhirimet thuhet se kanë shpërthyer një zjarr të pashpjegueshëm në shesh.

Kutia Dybbuk u ble në 2017 nga ylli i Ghost Adventures, Zach Bagans dhe u vendos në Muzeun e tij Haunted në Las Vegas. I mbajtur pas xhamit, mund të shihet nga të rriturit që duhet të nënshkruajnë një lirim.

Në vitin 2018, gazetat në mbarë botën raportuan se si ylli i muzikës Post Malone shkoi për të parë kutinë dhe aksidentalisht e preku atë përmes Zach.

Këngëtari beson se kutia ishte përgjegjëse për një sërë ngjarjesh të tmerrshme në të cilat ai ishte përfshirë, duke përfshirë pothuajse një përplasje me aeroplan, një grabitje të armatosur dhe një aksident me makinë.

“Pas hapjes së kësaj kutie shqetësuese të Dybbuk, kam pasur një aksident automobilistik, kam rrezikuar një aksident me avioni, më është vjedhur shtëpia”.