Është një ishull i mrekullueshëm, i cili meriton të vizitohet në të gjithë shtrirjen e tij, i aftë për të dhënë atmosfera dhe vende ëndërrimtare. Vendi në fjalë është Kuba magjike, por cilat janë 10 vendet që duhen parë absolutisht?

E para që rekomandojmë është L’Habana Vieja (në foto), pjesa e vjetër e kryeqytetit. Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1982, është një intrigë e vërtetë e rrugëve të mrekullueshme, por edhe e shesheve spektakolare si Plaza de la Catedral, Plaza de Armas, Plaza Vieja dhe Plaza Franciso de Asis.

Cayo Largo, rreth 25 kilometra plazhe

Ata që e duan detin sigurisht që nuk mund të humbasin Cayo Largo, një vend absolutisht i paprekur që ruan në mënyrë të përkryer shkëmbinj nënujorë koralorë të mrekullueshëm. Ai gjithashtu krenohet me rreth 25 kilometra plazhe në njërën prej të cilave qindra breshka hedhin vezët e tyre.

Pico Turquino, ideale për adhuruesit e trekking

Nëse, nga ana tjetër, po kërkoni pak mal, mund të drejtoheni drejt Pico Turquino, pika më e lartë në Kubë me 1900 metra. E vendosur në zemër të Sierra Maestrës, është ideale për adhuruesit e trekking-ut, por edhe i vetmi vend në ishull ku ka rënë borë vitet e fundit.

Trinidad, një udhëtim mbrapa në kohë

Një qytet absolutisht i jashtëzakonshëm është Trinidadi i cili krenohet me një profil kolonial që ka mbetur pothuajse i paprekur. Tërheqjet kryesore janë Museo Historico Municipal dhe Plaza Mayor, ku qëndron kisha neoklasike e Santa Trinità. Në këto pjesë është si të bësh një udhëtim pas në kohë.

Ujëvarat El Nicho, mes bimësisë dhe pishinave natyrore

Ata që e duan natyrën duhet patjetër të nxitojnë për të vizituar ujëvarat El Nicho të cilat ndodhen në Parque Natural Topes de Collantes. Bimësia e harlisur e ndërthurur me ujëvara dhe pishina natyrore në të cilat mund të notosh, është një vend për të përjetuar një ditë vërtet të paharrueshme.

Cienfuegos, “Parisi i Karaibeve”

Cienfuegos konsiderohet si “Parisi i Karaibeve” falë qytetit të vjetër elegant, i cili ndërthur arkitekturën franceze dhe frymën e Karaibeve. Që nga viti 2005 nën mbrojtjen e UNESCO-s, është një koleksion guralecash, ndërtesash të mahnitshme, muzikë të mirë dhe salsa deri në mëngjes herët.

Guardalavaca, një parajsë buzë detit

Më shumë det, por këtë herë me Guardalavaca, një parajsë e vërtetë bregdetare e kufizuar nga një peizazh i mrekullueshëm tropikal. Këtu mund të bëni ecje, zhytje, rrëshqitje në ajër, shëtitje me varkë ose kajak dhe të pushoni në plazhet e saj të ëndrrave.

Santa Clara, djepi i Revolucionit Kuban

Një qytet në Kubë që absolutisht duhet vizituar është Santa Clara. Këtu mund të keni një njohuri më të thellë të historisë së ishullit meqenëse është barku i Revolucionit Kuban: pikërisht këtu Fidel Castro dhe Che Guevara i dhanë goditjen përfundimtare diktaturës Batista në vitin 1958. Për të dalluar, ndër të tjera, është mauzoleumi i mrekullueshëm i vetë Che Guevarës.

Baracoa, vend i nënvlerësuar

Ndoshta vendi më i nënvlerësuar në Kubë: Baracoa. Këtu mund të shijoni dy fytyrat kryesore të Kubës: burimet historiko-kulturore dhe tradicionale, anën e detit. E mrekullueshme, në fakt, është qendra e saj historike por edhe plazhet që garantojnë spektakle natyrore të pabesueshme.

Lugina e Viñales, fytyra rurale e Kubës

Së fundi, ju rekomandojmë të bëni një udhëtim në Luginën Viñales ku mund të zbuloni fytyrën rurale të Kubës.Kultivimet e duhanit, kallam sheqerit dhe orizit i japin jetesën popullatës lokale, por ajo që e bën këtë zonë vërtet të veçantë janë mogotët , kodra gëlqerore të mbuluara me bimësi që bien në sy në mes të fushave.