Lazio nuk gëlltiti drejtimin e ndeshjes së gjyqtarit Sozza pas humbjes 2-1 në shtëpi ndaj Napolit. Bardhekalterit kane leshuar nje komunikate per shtyp. Protestat më të mëdha të lojtarëve të Lazios ishin për një zgjatim të krahut të Mario Ruit qe pengoi vrapimin e Lazzari: bërryli është i lartë dhe i gjerë, për të parandaluar avancimin, por gjyqtari Sozza bëri shenjë për të vazhduar.

Krahas këtij episodi, te Lazio u ankuan për kontaktin mes Kim dhe Luis Albertos me rastin e barazimit napolitan. Edhe ne pamje duket qarte qe Milinkovic Savic i thote arbitrit “Eshte penallti neto, neto!”.

“Penalltia e mohuar për një faull ndaj Lazzari? Ka shumë pak për të komentuar, ka pasur edhe një faull e Kim sepse ai shtyn Luis Alberton. Ose gjyqtarët janë të pakët ose ka zgjidhje B, që është më shqetësuese”.

Sigurisht që Maurizio Sarri nuk permbahet në Sky Sport, pas nokautit në shtëpi me Napolin. “Këtu gjyqtarët janë përjashtuar që nga fillimi i sezonit: këtë e dëshmojnë shumë kartonët e verdhë ndaj nesh, perzgjedhesi duhet të marrë masa”, thotë trajneri i Lazios pas humbjes 1-2.

“Ishte një lojë e ndershme, por ata vetëm ne na japin kartone. Ata janë të njëanshëm dhe na thonë: ‘Ju jeni sjellë keq me Bolonja dhe këto janë pasojat’. Kreu i arbitrave duhet të marrë masa të rendesishme”, ka shtuar Sarri.

“Goli i shënuar në minutat e para na hoqi iniciativën, u bëmë më shumë kamerierë – shpjegon Sarri për Sky – U përballëm me një skuadër të fortë që herë pas here na vuri në vështirësi. Ka një rrugë për të arritur në atë nivel. Por mënyra se si erdhi disfata na lë me një aluzion zemërimi”.