Ashtu si sezonin e shkuar, Lazio mundi Interin 3-1 në Olimpico, duke fituar ndeshjen e madhe dhe duke i dhene keshtu humbjen e pare djemve te Inzaghit. Felipe Anderson dhe zëvendësuesit Luis Alberto dhe Pedro i japin Maurizio Sarrit kreun momental të renditjes.

Një sukses bardhekalter qe arriti në fundin e një ndeshjeje që ka përjetuar një zhvillim shumë të luhatshëm që nga pjesa e parë e lojës: Nerazzurrët në fakt e nisin më mirë ndërsa Lazio mbështetet ekskluzivisht në rinisje sporadike.

Megjithate bardhekalterit nisen te behen te rrezikshem pasi studiuan kundershtarin dhe Milinkovic-Savic mori ne dore mesfushen. Pikerisht serbi jep nje super asist nga rreth 30 metra duke gjetur koken e Felipe Anderson i lire ne zone, teksa Dimarco nuk e kontrollon dot…

Në fillim të pjesës së dytë, ndeshja duket se do të rifillojë me të njëjtin skenar që shihet në pjesën e fundit të pjesës së parë me Immobile (i çliruar nga Milinkovic-Savic e zakonshme) që i jep të dridhurat Handanovicit të detyruar të beje super pritje për të shmangur golin.

Kur Interi duket se është në kend dhe po peson grushta, megjithatë, një episod ndryshon përsëri inercinë e ndeshjes: pas një serie kërcimesh në zhvillimin e një goditjeje dënimi, Lautaro Martinez hidhet në topin e lëshuar duke parashikuar shokun e skuadrës Lukaku dhe duke e mposhtur Provedel me majen e kepuces…

VIDEO E GOLIT 2-1 (LUIS ALBERTO)

Lazio e ndjen goditjen dhe brenda dy minutave ka gjasa të kapitullojë disa herë, por portieri i tyre është i zoti për të ndërhyrë në përfundimin e rrezikshëm të Dumfries. Nerazzurrët ende arrijnë të mbajnë topin në lojë, por ekipi i Sarrit pasi kalojne minutat rifiton guximin dhe falë edhe ndryshimeve të bëra nga Sarri (Luis Alberto për Vecino dhe Pedro për Zaccagni) ngrenë qendrën e gravitetit duke detyruar miqte te pesojne presionin…

VIDEO E GOLIT 3-1 (PEDRO)

Dhe në minutën e 75-të, dy të sapofuturit paketojnë golat: Pedro i shërben Luis Albertos, i cili nis një përfundim të mrekullueshëm nga buza e zonës gjen nje eurogol edhe me pse topi u devijua pak nga Barella.

Dhe dhjetë minuta më vonë, Pedro tjetër zëvendësues mendon të mbyllë ndeshjen, me asist te Immobile. 3-1 qe mund te behet 4-1 por Handanovic i thote “jo” Immobiles. Nje fitore e madhe, kurse Interi duhet te korigjoje shume gjera.