LeBron James ka shtuar një tjetër titull në koleksionin e tij: miliarder! Forbes vlerësoi pasurinë neto të yllit të Los Angeles Lakers në 1 miliard dollarë në një raport të botuar të enjten. Ai është lojtari i parë aktiv në NBA që ka arritur këtë status.

Michael Jordan, pasuria neto e të cilit Forbes është fiksuar në 1.7 miliardë dollarë, nuk arriti statusin e miliarderit vetëm 11 vjet pasi doli në pension. Forbes vlerësoi se James fitoi 121.2 milionë dollarë vitin e kaluar, një shifër e eklipsuar vetëm nga Lionel Messi, i cili solli 130 milionë dollarë.

Të bëhesh miliarder është një arritje për të cilën James foli në një intervistë të vitit 2014 me GQ. Lionel Messi fitoi 122 milionë dollarë vitin e kaluar. Ai ende ndjente nevojën për të marrë paratë saudite

“Nëse ndodh. Është momenti im më i madh”, tha James në atë kohë. “Natyrisht. Unë dua të maksimizoj biznesin tim. Dhe nëse ndodh ta marr atë, nëse ndodh të jem një atlet miliarda dollarësh, ho. Hip hip hooray! Oh, Zoti im, do të jem i emocionuar.”

Pavarësisht se fitoi afro 400 milionë dollarë pagë gjatë karrierës së tij në NBA me Lakers, Cleveland Cavaliers dhe Miami Heat, fitimet e James jashtë fushës e eklipsojnë shumë këtë. Forbes vlerësoi se James, 37 vjeç, ka sjellë më shumë se 900 milionë dollarë nga investimet dhe miratimet e biznesit.

Ato përfshijnë grupin e tij argëtues, SpringHill, në të cilin ai shiti një pjesë të vogël të aksioneve për 725 milionë dollarë, sipas Forbes. SpringHill ka prodhuar shfaqje të tilla si “Dyqani” dhe një film dokumentar për Naomi Osaka, si dhe filmin “Space Jam: A New Legacy”, në të cilin James luajti.

Ai gjithashtu ka 1% të aksioneve në Fenway Sports Group, i cili zotëron Liverpool FC, Boston Red Sox dhe së fundmi ra dakord të blejë Pittsburgh Penguins të NHL. James bleu një 10% të aksioneve në Blaze Pizza për më pak se 1 milion dollarë në 2012, për të cilën Forbes thotë se tani vlen 30 milion dollarë.

Portofoli i pasurive të paluajtshme të 37-vjeçarit vlerësohet të jetë me vlerë 80 milionë dollarë dhe përfshin një pronë prej 10 milionë dollarësh në qytetin e tij të lindjes, Akron, Ohio, dhe dy shtëpi në Los Anxhelos me vlerë 60 milionë dollarë së bashku.

James u rrit nga një nënë beqare në Akron dhe ka kthyer para të konsiderueshme në qytetin e tij të lindjes, duke hapur një shkollë dhe duke planifikuar strehim dhe një qendër komunitare për të ndihmuar familjet dhe fëmijët.

Në fushë, James ka fituar katër kampionate NBA, katër herë është emëruar MVP i ligës dhe është përzgjedhur në 18 skuadra All-Star. Ai gjithashtu ka fituar dy medalje të arta olimpike.