Thierry Henry është bërë emri i fundit i madh që ka bashkuar forcat me skuadrën e Serisë B, Como, pasi iu bashkua klubit si një palë e interesuar në pakicën e aksioneve . Legjenda e Arsenalit ka qenë një prezencë e vazhdueshme në botën e futbollit që nga varja e këpucëve në vitin 2014, duke menaxhuar si Montreal Impact dhe Monaco, si dhe duke vepruar si numri 2 i Roberto Martinez me Belgjikën, një rol që ai e mban ende.

Ai ka punuar si ekspert për Sky Sports në Mbretërinë e Bashkuar dhe Amazon Prime në Francë dhe së fundmi ishte një mbështetës i zëshëm i përpjekjeve të pronarit të Spotify, Daniel Ek për të blerë Arsenalin nga pronari aktual Stan Kroenke.

Como kanë tërhequr vëmendjen këtë verë pas nënshkrimit të Cesc Fabregas në një transferim të lirë pas përfundimit të kontratës së tij në Monaco. Ish-futbollisti i Spanjes  është bërë gjithashtu një bashkepronar i veshjes ambicioze të Lomabrdy, dhe shtimi i ish-bashkëlojtarit të tij të Gunners në një kapacitet jashtë fushës është një tjetër kapje e konsiderueshme për pronarët e Grupit Djarum.

Duke folur për njoftimin, Henry tha: “Kam pritur të përfshihem në një projekt si Como për një kohë të gjatë. Një klub me ambicie, por më e rëndësishmja, një klub që mban të njëjtat vlera si unë – që klubi dhe komuniteti i tij lokal duhet të lulëzojnë.

“Kur fola me ekipin këtu dhe ata më treguan për iniciativat e komunitetit tashmë të vendosura dhe ambicien për të siguruar që ndërsa klubi përparon, po ashtu edhe komuniteti, e dija se kjo ishte mundësia e përsosur për mua.

Lëvizja do të shohë Henry, i cili ka përvojë në futbollin italian pas kohës së tij në Juventus, të punojë me ish-ikonën e Chelseat, Dennis Wise në Stadio Giuseppe Sinigaglia. Wise, CEO i Como, tha: “Na jep kënaqësi të madhe të prezantojmë Thierry Henry. Pasi shpjeguam vizionin tonë se ku duam të jemi si klub duke qenë pjesë e komunitetit dhe ambicien tonë për të arritur në Serinë A.’

Henry po i bashkohet një tendence në rritje të ish-profesionistëve që kërkojnë të përfshihen në drejtimin e klubeve. Anëtarët e ‘Klasës së ’92’ të Manchester United bashkuan forcat për të investuar në Salford City në vitin 2014, ndërsa mbrojtësi i Arsenalit, Hector Bellerin, ka pjesë në pronësinë e Forest Green Rovers në Ligën Një.

Ndërkohë, skuadra e nivelit të dytë ka njoftuar gjithashtu nënshkrimin e sulmuesit të Wolves, Patrick Cutrone për një marrëveshje trevjeçare. Italiani, i cili ka lindur në Como, u transferua te Wolves për 16 milionë funte në vitin 2019, por i ka kaluar tre sezonet e fundit në huazim te Fiorentina, Valencia dhe Empoli.