Robert Lewandowski donte të jetonte një eksperiencë të re në Barcelonë pas disa viteve të kaluara te Bayern Munich nën tingujt e golave ​​dhe rekordeve absolute. Sulmuesi i katalanasve është 34 vjeç dhe është ende lideri dhe kapiteni absolut i Polonisë që këto ditë ka luajtur Ligën e Kombeve.

Një disfatë 1-0 kundër Holandës dhe fitorja kundër Uellsit për të mbyllur grupin 4 te Ligës A që pa Poloninë të dështonte në finalen e katërt të pushtuar matematikisht nga Holanda me 16 pikë.

Prandaj, sulmuesi polak analizoi, gjatë një dokumentari të transmetuar në TV polak, gabimet, meritat dhe aspektet që duhen përmirësuar në kombëtaren polake. Lewandowski tha se ai u godit nga disa të rinj, përfshirë Zalewski i Roma-s, por nga një në veçanti që tërhoqi vëmendjen e tij në prag të ndeshjes kundër Holandës.

Ky është Jakub Kiwior, një mbrojtës i klasit 2000 i Spezias, i cili pasi mbërriti në Itali në gusht të 2021, arriti të behej titullar i mbrojtjes polake. Lewandowski foli hapur për Kiwior duke treguar se nuk e dinte se kush ishte para ndeshjes kundër Holandes.

Kiwior eshte objektiv i Milanit dhe sipas medieve polake madje eshte gjetur edhe nje akord per 18 mln euro bashke me bonuse pasi drejtuesit kuqezi duan ta mbyllin pa nisur Boterori dhe ku shume te tjere do ta dallojne.

Lajme me pas te hedhura poshte ne Itali edhe pse interesi mbetet i forte. Ne fakt, kur Milani i dha Spezias Daniel Maldinin dhe Caldara, mori nje opsion blerje per Kiwior ne rast se do te vinin oferta te tjera. Ai refuzoi West Ham ne vere.

Duhet të ketë qenë një shenjë e madhe nderimi për Kiwior të dëgjojë publikisht lavdërimet e kapitenit të tij dhe një kampioni si Lewandowski. Qetësia dhe natyraliteti i të luajturit për kombëtaren nga ana e lojtarit të ri qendror të Spezias, goditi sulmuesin e Barcelonës.

“Herën e parë që e pashë ishte gjatë nxehjes, edhe sepse nuk kishte mundësi gjatë stërvitjes – pranon Lewandowski, duke e bërë të qartë se nuk e njeh mirë as personalisht dhe as nga pikëpamja futbollistike – e kam vëzhguar gjatë para ndeshjes dhe thashë: ‘Kush është ky lojtar?” Lewandowski duhej të pyeste stafin stërvitor të Polonisë se kush ishte ai mbrojtës i forte.

Ndoshta konteksti ishte ai i ndeshjes kundër Holandës të luajtur qershorin e kaluar 2022 kur Lewandowski nuk ishte i disponueshëm dhe në fakt nuk doli në fushë. “Kam parë lëvizjet e tij, prekjen e topit dhe i thashë: “Dreqin! Wow… Po flasim për një mega talent!” .