Ndër veprat e artit me vlerë të madhe që humbën me fundosjen e Titanikut, në prill 1912, është piktura “La Circassienne au bain” e piktorit francez Merry-Joseph Blondel, e cila në atë kohë vlerësohej në 100 mijë dollarë, ekuivalenti i afro tre milionë eurove sot.

Një vepër tjetër po aq e njohur ishte një botim shumë i çmuar i Kuatrains (Rubʿayyat) nga poeti persian Omar Khayyām, një përmbledhje me poezi të përmendura gjithashtu në librin Titaniku. Historia e vërtetë e shkrimtarit amerikan Walter Lord, i cili frymëzoi regjisorin James Cameron për filmin e famshëm të vitit 1997.

Në Mbretërinë e Bashkuar ky libër njihej si “Omari i Madh” për shkak të lidhjes së tij të jashtëzakonshme, i bërë me rreth 9 metra katrorë gjethe ari dhe lëkurë dhie dhe i dekoruar me 1050 gurë të çmuar, duke përfshirë rubin, topaz dhe smerald.

Konsiderohet veçanërisht për të ardhur keq si për shkak se u humb në fundosjen e Titanikut, ashtu edhe për shkak se një kopje po aq e çmuar e tij e bërë njëzet vjet më vonë gjithashtu pati një fund të ngjashëm.

Omar Khayyām ishte një filozof, matematikan, astronom dhe poet që jetoi midis 1048 dhe 1131 në atë që është Irani i sotëm. Ai njihej mbi të gjitha për hartimin e kalendarit diellor më të saktë të kohës, por edhe për poezitë e tij, të cilat trajtonin tema si shkurtësia e jetës dhe rastësia e ekzistencës.

Rubʿayyāt (ose Rubáiyát) u përkthyen për herë të parë në anglisht në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe u bënë të njohur veçanërisht falë punës së dy studiuesve irlandezë. Siç tha ai në një artikull të gjatë të BBC-së, ato u lexuan edhe nga Francis Sangorski, një mjeshtër anglez që kishte lidhur tashmë disa vëllime të veprës dhe që në vitin 1907 vendosi të krijonte një kopertinë me dekorime si “të paparë më parë”.

Në atë kohë, Sangorski drejtonte një punëtori libërlidhjeje me partnerin e tij George Sutcliffe, të cilin e kishte takuar në 1897 gjatë mësimeve për të mësuar zanatin dhe të dy kishin marrë shumë vlerësim, duke u kujdesur gjithashtu për disa vëllime të çmuara për bibliotekën e mbretit Eduard VII.

Me një përpjekje të madhe, Sangorski arriti të bindë John Stonehouse, i cili atëherë drejtonte librarinë Sotheran në Londër, ta porosiste atë: të vetmet udhëzime që ai mori ishin “ta bëje dhe bëje mirë”, pa asnjë kufi, për sa kohë që kostoja e punës u “justifikua nga rezultati” dhe se kur libri përfundoi ai kishte” lidhjen më të jashtëzakonshme” të njohur për botën moderne.

Sangorski e përfundoi vëllimin në vitin 1911, pas dy vitesh punë, duke dekoruar kopertinën, të katërtin, shtyllën kurrizore dhe disa pjata me imazhe pallonjsh, bimësh, instrumentesh muzikore, kafshësh, kafkash dhe motive tradicionale persiane që simbolizonin jetën dhe vdekjen.

BBC raporton se ai i kushtoi vëmendje maniakale çdo detaji: ai kishte huazuar një kafkë njeriu dhe kishte paguar një punonjës të kopshtit zoologjik të Londrës që t’i ushqente miun një gjarpri në mënyrë që të riprodhonte vizatimet sa më besnike të ishte e mundur.

Stonehouse ishte i kënaqur me atë që “Daily Mirror” e kishte quajtur “lidhja më e jashtëzakonshme e prodhuar ndonjëherë” në botë, por u konsiderua shumë e ngjitshme dhe e bollshme nga disa, përfshirë kuratorin e bibliotekës mbretërore. Megjithatë, atëherë filluan problemet e tij.

Libraria Sotheran e nxori vëllimin në shitje për 1,000 £, ekuivalente me rreth 140,000 € sot, por e vetmja ofertë që mori – dhe e refuzoi – ishte ajo e një shpërndarësi librash në Nju Jork, Gabriel Wells, i cili ishte i gatshëm të shpenzonte vetëm 800.

Pas ca kohësh, Stonehouse vendosi të përpiqej ta dërgonte librin në Shtetet e Bashkuara, duke llogaritur në një treg më fitimprurës se ai anglez, por kopja u kthye sepse askush nuk donte të paguante detyrimet doganore.

Më pas ia propozoi sërish Wellsit, i cili refuzoi ta blinte fillimisht për 900 paund dhe më pas për 650, por më në fund ia bleu një prej bashkëpunëtorëve të tij, kur në mungesë të të interesuarve “Omari i Madh” doli në ankand më datë 29. mars 1912.

Që nga ai moment nuk dihej shumë për librin, i cili supozohej të hipte në një anije për në Nju Jork më 6 prill të ardhshëm, por përkundrazi përfundoi në atë tjetër, RMS Titanic, i cili u nis më 10 prill 1912 nga Southampton. .

Sipas Don Lynch, një historian i Shoqërisë Historike Titanic, ajo ndoshta i ishte besuar 27-vjeçarit Harry Elkins Widener, i cili i përkiste një familjeje të pasur të Pensilvanisë dhe kishte shkuar në Londër për të blerë libra. As Widener dhe as babai i tij, i cili po udhëtonte me të, nuk i mbijetuan fundosjes së anijes oqeanike, në të cilën vdiqën më shumë se 1500 njerëz. Humbi edhe libri shumë i çmuar.

Humbja e një vëllimi kaq të vlefshëm dhe të shtrenjtë – rreth trefishi i vëllimit më të shtrenjtë që libraria kishte për shitje, tha menaxheri aktual Chris Saunders për BBC – krijoi shumë tension midis Stonehouse, nga njëra anë, dhe Sangorskit dhe Sutcliffe, në ana tjetër. Gjërat në punishten e libërlidhjes u përkeqësuan kur, më 1 korrik 1912, 37-vjeçari Sangorski u mbyt ndërsa ishte me pushime me familjen e tij në Sussex.

Sutcliffe vazhdoi të vazhdonte punëtorinë, i rrethuar nga nipi i tij Stanley Bray, i cili në vitin 1932 u frymëzua nga vizatimet origjinale të Sangorskit për të dekoruar dhe lidhur një vëllim të ri të veprës, të cilin ai arriti ta përfundonte pak para fillimit të Luftës së Dytë Botërore. Për të mbrojtur kopjen e re nga bombardimet e mundshme, libri u mbajt në bodrumin e një ndërtese në Fore Street, e cila megjithatë ishte një nga rrugët e para në Londër që u bombardua gjatë Blitz, seria e sulmeve ajrore të kryera nga gjermanët. në kryeqytetin britanik midis viteve 1940 dhe 1941.

Kasaforta në të cilën ishte futur libri u zbulua se ishte e paprekur, por nxehtësia nga zjarret e shkaktuara nga bombardimi kishte shkrirë një pjesë të kapakut prej lëkure dhe kishte djegur shumicën e faqeve të saj.

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, në vitin 1945, Bray filloi punën për një lidhje të tretë të veprës, duke përdorur shumë prej gurëve të çmuar që ishin gjetur nga kopja e dëmtuar nga bombardimet. Duke pasur pak kohë për t’iu përkushtuar, e përfundoi në vitet ’80, tashmë në pension, duke vlerësuar se i kishte kushtuar gjithsej mbi 4 mijë orë punë. Aktualisht kopja e “Omarit të Madh” të Bray-t ruhet në Bibliotekën Britanike, ku leja për ta parë jepet shumë rrallë.