Brazili dhe Spanja kanë raportuar vdekjet e tyre të para nga lija e majmunit… Një burrë 41-vjeçar në Brazil u bë fataliteti i parë nga virusi jashtë Afrikës. Spanja njoftoi dy vdekje menjëherë më pas – e para në Evropë.

Javën e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e shpalli shpërthimin e lisë së majmunëve një emergjencë globale shëndetësore. Por infeksionet janë zakonisht të lehta dhe rreziku për popullatën e përgjithshme është i ulët.

Të premten, ministria e shëndetësisë e Brazilit tha se viktima atje kishte vuajtur nga limfoma dhe një sistem imun të dobësuar dhe “komorbiditetet rënduan gjendjen e tij”.

Brazili deri më tani ka raportuar 1,066 raste të konfirmuara dhe 513 raste të dyshuara të virusit. Të dhënat nga ministria e shëndetësisë e Brazilit tregojnë se më shumë se 98% e rasteve të konfirmuara ishin te meshkujt që kryenin marrëdhënie seksuale me meshkuj.

Menjëherë pas kësaj, ministria e shëndetësisë e Spanjës konfirmoi vdekjen e parë në Evropë nga virusi – një pacient që vuante nga encefaliti. Një vdekje e dytë e lidhur me linë e majmunëve u konfirmua nga autoritetet spanjolle të shtunën.

Ministria e Shëndetësisë tha se nga 3,750 pacientë me lisë majmuni me informacion në dispozicion, 120 ose 3.2% ishin shtruar në spital. Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ka 21,148 raste në mbarë botën.

Virusi i lisë së majmunit është anëtar i së njëjtës familje virusesh si lija, megjithëse është shumë më pak i rëndë dhe ekspertët thonë se shanset për infektim janë të ulëta. Ndodh kryesisht në pjesë të largëta të vendeve të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore, pranë pyjeve tropikale të shiut.

Zyrtarët shëndetësorë po rekomandojnë që njerëzve në rrezik më të lartë të ekspozimit ndaj virusit – duke përfshirë disa meshkuj homoseksualë dhe biseksualë, si dhe disa punonjës të kujdesit shëndetësor – duhet t’u ofrohet një vaksinë.

Javën e kaluar, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se shpallja e shpërthimit një emergjencë shëndetësore globale do të ndihmonte në përshpejtimin e zhvillimit të vaksinave dhe zbatimin e masave për të kufizuar përhapjen e virusit.

Dr Tedros tha se rreziku i lisë së majmunëve është i moderuar globalisht, por i lartë në Evropë. Por, shtoi ai, “ky është një shpërthim që mund të ndalet me strategjitë e duhura në grupet e duhura”.

OBSH po lëshon rekomandime, të cilat shpreson se do të nxisin vendet të ndërmarrin veprime për të ndaluar transmetimin e virusit dhe për të mbrojtur ata që janë më të rrezikuar.