Vazhdon marshimi i Antonio Contes me Tottenham në Premier League. Spurs gjithashtu e kanë kapërcyer lehtësisht pengesën e Nottingham Forest-it, e mposhtur 2-0 si mysafir, dhe lundrojnë në pjesen e sipërme të tabelës me 10 pikë në katër jave, dy pikë prapa Arsenalit lider.

E vetmja pengesë në këtë fillim kampionati ishte barazimi i guximshëm ndaj Chelsea, ndeshja e përplasjes tashmë të famshme mes Tuchel dhe Conte. Për pjesën tjetër, Tottenham ka bindur gjithmonë për nivelin e lojës dhe mentalitetin.

Gjithashtu falë një skuadre të fortë, të pasuruar këtë vit nga një merkato e rëndësishme që ka mishëruar stolin dhe i ka dhënë Contes elemente thellësie që ai mund të hyjë edhe gjatë garës në zhvillim. Ashtu siç ndodhi sot, në rezultatin 0-1 me lojën ende në baraspeshë, me hyrjen në fushë të Richarlison, i cili bëri menjëherë një asistim të vlefshëm për dyfishimin e Kane. Gara e brazilianit, megjithatë, u shënua nga një tjetër episod, objekt polemikash në Angli.

Pas pak minutash nga loja e mirë me rastin e 0-2, Richarlison e teproi me xhonglimet e tij duke shkaktuar reagimin e ashpër të lojtarëve të Nottingham Forest. Braziliani merr topin përgjatë krahut dhe improvizon një driblim të lirë dhe pa respekt të kundërshtarëve.

Siç ndodh shpesh në këto raste, reagimi është i menjëhershëm dhe i ashpër: në topin e parë që vjen drejt tij, Neco Williams dhe Brennan Johnson i sulmojnë me sjellje të këqija dhe e hedhin ne toke me një goditje të dyfishtë vendimtare.

Arbitri e mbylli çështjen në fushë duke tundur një karton të verdhë ndaj Johnson dhe duke qetësuar nervozizmin që ishte krijuar në mënyrë të kuptueshme rreth Richarlison. Episodi u komentua shumë në Angli, ku ka një farë ndjeshmërie ndaj sjelljeve provokuese dhe antisportive.

Sulmi i ashpër i Jamie Carragher në Richarlison, me të cilin ai e kishte kapur tashmë veten në të kaluarën gjatë militantizmit të brazilianit te Everton, duhet të përshtatet në këtë kuptim. “Ai djalë i zemëron njerëzit – tha Carragher duke komentuar takimin -. Por çfarë po bën? Nuk mund ta bësh këtë. Çfarë prisni të bëjë Johnson?”.

Në mbrojtje të Richarlison, Antonio Conte ekspozoi veten: “Unë mendoj se ai thjesht po provonte te mashtronte me top. Nuk mendoj se Richy ishte duke mos respektuar Nottingham Forest. Ata janë një ekip i madh me një histori të madhe në futboll dhe ne kemi shumë respekt. Richy mendon të njëjtën gjë dhe unë mund t’ju siguroj.”