Agjenti i njohur i futbollit Dario Canovi, i cili foli për mikrofonat e “TMW Radio”, komentoi merkaton që sapo u mbyll.

Çfarë karakteristikash ka pasur kjo merkato vere?
Sigurisht, paratë e pakta që kanë qarkulluar. Rikthimi i Lukakut tek Interi dhe kalimi i Dybala te Roma janë dy hitet e mëdha të tregut. Juventusi më duket se është tregu i afisheve. Lazio ka bërë një fushatë inteligjente transferimesh. Napoli ka bërë një merkato të dhimbshme.

Çfarë mendoni mbi përpjekjen e PSG-së për të marrë Skriniar?
M’u dukën fjalët e trajnerit të PSG-së shumë të pasakta. Një trajner nuk duhet të flasë kurrë për lojtarët e një ekipi tjetër. Nuk mendoj se presidenti synon ta marrë Skriniar si një transferim të lirë.

Sipas jush, a është rritur diferenca mes të parëve dhe të fundit?
Po, besoj se hendeku është zgjeruar edhe sepse skuadrat tani përbëhen nga 18/20 lojtarë. Kësisoji, vetëm skuadrat e mëdha mund ta përballojnë një kontigjent të tillë.

Çfarë mendoni për modën e largimit nga prokuratorët dhe mbështetjes te familjarët?
Unë nuk mendoj se ekziston ky rrezik, mund të ndodhë për ndonjë lojtar të rëndësishëm, por teksa po kalojmë në modën e transfertave të lira dhe me paga të larta është e vështirë të gjesh klube që të ofrojnë atë që kërkon lojtari dhe kjo është arsyeja pse ju duhet agjenti profesionist.

A është parametri zero një kurth?
Po, në thelb ideja për të paguar një rrogë të lartë, sepse nuk e keni paguar kartonin e lojtarit, është një kurth.

Çfarë blerjesh ishin Dybala dhe Belotti?
Unë mendoj se Dybala është lojtari më i fortë në Evropë, prisja oferta të rëndësishme, por nuk kishte. Belotti? E ​​di me siguri se kishte oferta të rëndësishme që i refuzoi për Romën.

Arthur dhe Zakaria që nuk janë pjesë e projektit të Juventusit e gjejnë veten duke luajtur në dy skuadra të mëdha, si mendoni?
Ne duhet të kuptojmë se kush bëri gabim. Ndoshta Allegri nuk i dha besimin që meritonte Arthur. Sipas mendimit tim, ai mund të luante shumë mirë për Juventusin.