Simone Inzaghi do të duhet të fokusohet te Interi i tij pa praninë e Romelu Lukakut. Një lloj rikthimi në të shkuarën për trajnerin, i cili do të duhet të bëjë pa sulmuesin belg për shkak të dëmtimit që e nxorri në nokaut pas ndeshjes së humbur nga zikalterit ndaj Lacios në javen e fundit të kampionatit.

Një goditje e madhe duke qenë se Lukaku do të jetë finalizuesi i numrit të madh të rasteve të shënimit që shpesh krijon Interi në bazë të lojtarit të trajnerit të tij. Zgjidhja më logjike të çon te emri i Dzekos së bashku me Lautaro Martinez, por nuk mund të përjashtohet që Simone Inzaghi të fokusohet edhe në zgjidhje të tjera gjatë garës apo edhe nga fillimi.

Po, sepse mungesa e Lukakut do të peshojë shumë sidomos sepse vjen në një moment kur Interi do të thirret për t’iu përgjigjur emërimeve të ndryshme që tashmë mund të jenë vendimtare për kampionatin dhe Champions League.

Krahas ndeshjes kundër Cremonese, zikaltërit më pas do të duhet të përballen mbi të gjitha me derbin e Milanit kundër kuqezinjve dhe më pas me ndeshjet e Champions League kundër Bayern dhe Viktoria Plzen.

Përmes një njoftimi për shtyp Interi bëri të ditur se testet instrumentale që iu nënshtrua lojtarit treguan një problemi të përkulësve të kofshës së djathtë që mund të zgjaste kohën e rikuperimit.

Një ndalesë që në këtë pikë mund t’i kushtojë shtrenjtë dhe ta bëjë të humbasë ndeshjet vendimtare, përfshirë derbin e tij kundër Milanit dhe ndeshjet e para të Champions League. Rikthimi i mundshëm i Lukakut në fakt mund të pritet menjëherë pas pushimit për kombëtaret, në tetor, kur lojtari do të detyrohet të humbasë edhe ndeshjen e Ligës së Kombeve të 24-25 shtatorit mes Belgjikës së tij dhe Holandës.

Me Interin, pra, ndeshjet që Interi duhet të luajë pa sulmuesin e tyre do të jenë të ndryshme. Klubi Nerazzurrë bëri të ditur se kushtet e tij do të rivlerësoheshin gjatë javës në të cilën fjala ‘kujdes’ u shqiptua menjëherë pikërisht për ta lejuar atë të rikuperohej në mënyrën më të mirë të mundshme.

Prandaj, analizat e kryera nga Big Rom konfirmojnë diagnozën e pritur tashmë për aksidente të këtij lloji. Prandaj, lojtari do të mungojë për 6 ndeshje duke filluar nga ajo kundër Cremonese në kampionat, por edhe kundër Milanit fundjavën e ardhshme dhe menjëherë më pas në Champions League kundër Bayern Munich në ndeshjen e parë të fazës së grupeve më 7 shtator.

Belgu do të humbasë më pas ndeshjen kundër Torinos të Juric dhe më pas një tjetër ndeshje të Champions League për ditën e dytë, ose kundër çekëve të Viktoria Plzen. Prandaj Udinese-Inter në kampionat duhet të jetë ndeshja e fundit e zikaltërve pa Lukakun i cili në këtë pikë do të ishte gati për t’u rikthyer në ndeshjen e tetë të Serisë A në fundjavën 1-2 tetor.